Facebook ve Instagram'a Yaş Sınırı Geliyor!


Teknonce > Teknoloji > Facebook ve Instagram'a Yaş Sınırı Geliyor!
Facebook ve Instagram'a Yaş Sınırı Geliyor!

Sosyal medya devlerinden olan Facebook ve Instagram'da, büyük bir adım uygulamaya konulacak. Her iki platformda da yaş sınırı kuralı sıkı bir şekilde uygulanacak. İşte ayrıntılar...

Facebook ve Instagram, 13 yaşın altında olan kullanıcıların hesaplarının tespit edilerek kapatılacağını açıkladı. Yasal olarak 13 yaşın altındaki kullanıcılara bu platformalara kayıt olma izin verilmese de birçok kişi sahte doğum günü seçerek uygulamaya kayıt oluyordu. Aslında bu sorunun kaynağı Facebook’un kayıt olurken yaşı kanıtlayacak herhangi bir resmi onay gerektirmemesi olarak görülüyor. Sadece mahkemeye veya soruşturmaya konu olan hesaplar incelemeye alınıyordu. Sosyal medya devi Facebook, TechChurch’e yaptığı açıklamada çocuk kullanıcılarını koruma kararını daha aktif bir şekilde uygulamaya alacaklarını ve 13 yaşın altında tespit ettikleri kullanıcı hesaplarını kapatacaklarını açıkladı. Kapatılan hesapları geri almak için kullanıcıların, devlet tarafından verilmiş bir fotoğraflı kimlik kartı ile 13 yaşından büyük olduklarını ispat etmeleri gerekecek.

Yaş sınırı konusunda uygulamaya konulacak sert bir kısıtlamanın, Instagram ve Facebook’un kullanıcı sayısına bağlı olarak reklam gelirlerinin azalması ile sonuçlanabileceğine dikkat çekiliyor. Kısıtlama kararı, İrlanda Dublin’deki CPL Resources adlı üçüncü parti firma’nın Facebook’a içerik incelemesi yaptığını fark eden bir gazetecinin aracılığıyla, ABD Kanal 4 ve Firecrest Films’in incelemelerininin sonucundaki belgeselin arkasından geldi.


Gazeteci, üçüncü parti içerik sağlayıcıların 13 yaş altındaki kullanıcıları görmezden geldiğini ortaya çıkardı ve şu açıklamayı yaptı: "Bu kişilerin belli bir yaşın altında olduğunu kabul etmek zorundayız. Eğer bunu yapmazsak kör olduğumuz anlamına gelir ki herkes belli bir yaşın altındaki çocukların nasıl göründüğünü bilir."

Facebook’tan bir yetkilinin TechCrunch’a, yaptığı açıklamada hesapları kontrol eden çalışanlarının Facebook ve Instagram için yaş politikasını uygulamak için yeni bir eğitim programına alındığını açıkladı. Bu uygulamayla Facebook’un, reşit olmayan kullanıcılar için hesap avcılığına benzer büyük bir tarama çalışmasının başlayacağı anlamına gelmese de karşılaşılanları görmezden gelmeyi engelleyecek. Facebook sözcüsü, halihazırda reşit olmayan kullanıcıların hizmet şartlarının aynı kaldığını, ancak bu politikayı uygulamak için moderatörlere verilen uygulamaya yönelik kılavuzun değiştiğini vurguladı. Bu değişiklikle birlikte reşit olmayan daha fazla kullanıcının hesabı kapatılacak. 


Öte yandan, bu haber çocuklarının yaşları 6 ile 12 arasında olan ve bugün ABD, Meksika, Kanada ve Peru’da ebeveynlerin onayladığı, çocukların birbirleriyle sohbet etmesine olanak tanıyan Messenger Çocuk uygulaması ile reşit olmayan kullanıcıları cezbetmeye çalışan Facebook’un açıklamasıyla çelişiyor. Bir taraftan belli bir yaşın altındakilere Facebook kullanımı özendirilmemeye çalışılırken öte yandan, gelecekteki potansiyel kullanıcılar için adımlar atılıyor.

Etiketler: facebook, instagram, facebook yaş sınırı, instagram yaş sınırı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap