Facebook Ceza Yemeye Devam Ediyor


Teknonce > Teknoloji > Facebook Ceza Yemeye Devam Ediyor
Facebook Ceza Yemeye Devam Ediyor

Whatsapp'ı elinde bulunduran Facebook kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle ceza yemeye devam ediyor. Bu sefer de AB Facebook'a yüklü miktarda ceza kesti. Dev cezanın miktarı ne kadar?

Bilindiği gibi Facebook 2014 yılında astronomik bir rakamla Whatsapp'ı satın almıştı. Bu dönemde iki platformdaki bilgilerin birbirlerine yönlendirilmeyeceğini taahhüt eden Facebook, bu ilkeyi ihlal ettiği gerekçesiyle ceza yemeye devam ediyor. Facebook'un gizlilik yalanı ortaya çıktığından beri farklı devletler ve devletler üstü kuruluşlardan büyük miktarda ceza yemeye başladı. Son ceza ise Avrupa Birliği'nden.Facebook'un 19 Milyar Dolar ödeyerek satın aldığı Whatsapp'taki kullanıcı verilerinin hiçbir şekilde Facebook'a yansıtılmayacağı sözü verilmişti. Kullanıcılarının gizlilikle ilgili hiçbir kaygılarının bulunmaması gerektiği açıklanmış ancak sonradan bu sözün yalan olduğu anlaşılmıştı. Konuyla ilgili harekete geçen devlet ve kurumlar bu yalanın bedelini Facebook'a ağır ödetiyor. Geçtiğimiz hafta İtalya Facebook'a 3 Milyon, Fransa ise 150.000 Euro ceza kesmişti. Şimdi de Avrupa Komisyonu son aldığı kararla Facebook'a tam 110 Milyon Euro'luk bir ceza kesti. 

Cezanın sebebi olarak Facebook'un 2014 yılında platformu satın alırken verdiği taahhütleri yerine getirmemesi ve kullanıcı gizliliğini ihlal etmesi gösterildi. Bu dönemde şirket, iki platformdaki bilgilerin farklı tutulacağını ve birleştirilmeyeceğini söylemişti. 

Facebook'un kullanıcı gizliliğini ihlal etmesinin geç farkedilmesi ve şirketin suçunu kabul etmesinin cezaların düşük miktarda verilmesine yol açtığı söyleniyor. Eğer bunlar olmasaydı, şirketin alacağı cezalar bu miktarlardan çok daha yüksek olabilirdi.

Kaynak: http://www.reuters.com/article/us-eu-facebook-antitrust-idUSKCN18E0LA

Etiketler: facebook, facebook'a ceza, whatsapp ceza, facebook cezasının sebebi, facebook kullanıcı gizliliği cezası

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap