Facebook Fake Hesap Sayısını Açıkladı


Teknonce > Teknoloji > Facebook Fake Hesap Sayısını Açıkladı
Facebook Fake Hesap Sayısını Açıkladı

Uzun bir süredir Facebook'ta çok sayıda sahte hesap olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak açıklanan resmi rakamlar tahmin edilenin bile üstünde! Facebook'ta ne kadar fake hesap var?

Facebook uzun zamandır fake hesaplarla mücadele ediyor. Ancak bu konuda alınan tüm tedbirlere rağmen fake Facebook hesapları her geçen gün artıyor. Yapılan son açıklama ise Facebook'ta tahmin edilenden çok daha fazla sayıda sahte hesap olduğunu gözler önüne serdi. Açıklamaya göre Facebook'ta yer alan toplam hesapların % 13'ünü sahte hesaplar oluşturuyor!Çeşitli amaçlarla açılan ve çoğunlukla kişisel bilgi hırsızlığı için kullanıldığı duyurulan bu fake hesapların diğer hesaplarla etkileşimi ise o kadar yoğun ki, belki hepimizin arkadaş listesinde en az bir tane fake hesap vardır. 

Dünya'nın hala en çok kullanılan sosyal medya aracı olan Facebook'ta 2 milyardan fazla profil yer alıyor. Yapılan açıklamaya göre Facebook'ta yaklaşık 270 milyon fake hesap bulunuyor. Bu sahte hesapların bazıları diğer kullanıcı profillerinin kopyası durumundayken, bir kısmı da kendi özgün içeriklerini üretecek kadar ileri gidiyor ve bu yönüyle de en azından diğerlerinden daha gerçek görünüyor. 

Facebook, yeni bir algoritma ile bu kopya profillerin tespit edileceğini açıkladı. Gerçekleştirilecek bu çalışmayla kopya profillerin en aza indirilmesi hedefleniyor. Facebook yetkilileri, bu sahte Facebook hesaplarıyla mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini belirtirken, bu yönde çalışmalarının güçlenerek devam edeceğinin altını çiziyor. Facebook‘un finans patronu David Wehner, fake hesaplara taviz vermeyeceklerini ve Facebook'u bunlardan arındırmaya kararlı olduklarını söylüyor.

Facebook'ta Fake Hesaplara Nasıl Önlem Alınır?

Unutmayın ki dolandırıcılar en ufak sızmalarla bile sizin profillerinize erişim sağlayabilirler. Bunun için temkinli olmanızda fayda var. Aslında alınacak bu tedbirler çok da zor ve uğraştırıcı değil. 

Burada tavsiye edilen birincil tedbir tanımadığınız kişilerin eklenmemesi. Yabancı ve tanımadığınız hesapların arkadaşlık isteklerini kabul ederken, dolandırıcılık ihtimalini göz önünde bulundurmanızda fayda var. Arkadaş listenizde böyle kişiler varsa bile bunları arkadaşlıktan çıkarmayı tercih edebilirsiniz. Arkadaşlıktan çıkarmasanız da paylaşımlarınızda telefon numarası, adres bilgileri gibi özel bilgilerinizin bulunmadığından emin olun. 

Hesabınızın güvenliği de burada bir hayli önemli. Bazı dolandırıcılar kişisel verilerinizi kullanarak şifrenizi tahmin etmeye ve çeşitli denemelerle şifrenizi kırmaya da çalışacaktır. Tavsiyemiz, şifrenizi uzun bir süredir aynı tutuyorsanız şimdi değiştirin. Şifrenizin yeterince uzun ve tahmin edilemez oluşuna da özen gösterin. Özellikle sıralı sayılardan oluşan şifrelerin dolandırıcılar tarafından çözülmesi artık çok da zor değil. Hatta birçok dolandırıcının ilk denediği yöntemlerden biri budur. 

Şunu bilmek gerekir ki siz kendi kişisel verilerinizi korumada yeterince dikkatli olur ve hesabınızın güvenliğine önem verirseniz, fake hesapların ve Facebook dolandırıcılarının sizi zarara uğratma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Etiketler: fake facebook hesapları, facebook fake hesap, facebook sahte hesap, facebook kopya profil, facebook fake hesaplara nasıl önlem alınır

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap