Facebook'ta Şok Eden İstifa!


Teknonce > Teknoloji > Facebook'ta Şok Eden İstifa!
Facebook'ta Şok Eden İstifa!

Facebook'ta yaşanan veri ihlali skandalından dolayı bugün önemli bir isim şirketteki görevinden istifa etti. Ayrıntılar haberimizde...

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg (Hayatıyla ilgili bilgi için tıklayın), veri ihlali skandalıyla ilgili ifade vermişti (İlgili haber için tıklayın). Şirket henüz bunun şokunu atlatamamışken bugün bir istifa haberi aldı. Whatsapp'ın kurucusu ve CEO'su olan Jan Koum (Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın) şirketteki görevinden istifa etti. Jan Koum'un, veri ihlali skandalı nedeniyle şirketle anlaşmazlığa düştüğü ve bu yüzden istifa ettiği belirtildi. Fakat Jan Koum istifa nedenini "Teknoloji dışındaki zevklerime zaman ayırmak istiyorum" şeklinde ifade etti.Jan Koum, aktif kullanıcı sayısı 1 milyardan fazla olan WhatsApp'ta mahremiyet hakkının en büyük savunucularından olmasıyla biliniyor. Bu nedenle Facebook'un yaşadığı veri ihlali skandalından dolayı şirketteki görevinden istifa etti. ABD basınına yansıyan haberlere göre Jan Koum ile Facebook yönetimi arasında anlaşmazlıklar olduğu belirtiliyor. Bu anlaşmazlıklardan dolayı da Koum'un istifa kararı aldığı belirtiliyor.

Jan Koum, Facebook'tan gelen şifreleme kriterlerinin aza indirgenmesi ve Facebook - WhatsApp arasındaki kişisel veri alışverişinin güçlendirilmesi taleplerine karşı çıkıyordu. Bu konularda şirket yetkilileri ile defalarca karşı karşıya kalan Jan Koum, artık hobilerine vakit ayıracağını bildirerek görevinden ayrıldı. Kullanıcılar ile paylaştığı Facebook durumunda  "Ekibimiz her zamankinden daha güçlü ve muhteşem işler başarmaya devam edecekler… WhatsApp'a dışarıdan da olsa desteğimi vermeye devam edeceğim" dedi.

Konuyla ilgili sosyal medya üzerinden bir açıklama yapan Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg şu ifadelere yer verdi. "Jan: Seninle çok yakın çalışmayı özleyeceğim. Dünyayı bağlamaya yardımcı olmak için yaptığınız her şey için, şifreleme ve bunun gücü merkezi sistemlerden alıp insanlara sunma konusundaki yeteneği de dahil olmak üzere, bana öğrettiğiniz her şey için minnettarım. Bu değerler daima WhatsApp’ın kalbinde olacak."

Jan Koum'un vermiş olduğu bu kararın Facebook'a ne gibi etkileri olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Etiketler: jan koum, jan koum istifa, jan koum istifa nedeni, facebook istifa

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap