Facebook'tan Bir İhlal Daha!


Teknonce > Teknoloji > Facebook'tan Bir İhlal Daha!
Facebook'tan Bir İhlal Daha!

Yaşanılan veri ihlali skandallarıyla gündemde olan Facebook'ta, bugün bir ihlal daha yaşandığı ortaya çıktı. Peki 14 milyon kullanıcıyı etkileyen ihlal ne? İşte ayrıntılar...

Facebook, uzun süredir kullanıcıların verilerini ihlal etmesinden dolayı eleştiriliyordu. Facebook'un Kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, yaklaşık 2 ay önce bu konuyla alakalı ifade vermişti(İlgili haber için tıklayın.). Yaşanan bu veri ihlali skandalından dolayı oldukça sinirlenen kullanıcılar Zuckerberg'in ifade verdiği gün "Operation Faceblock" adında bir boykot başlatmışlardı(İlgili haber için tıklayın.). Bu boykot kapsamında kullanıcılar hesaplarını 1 günlüğüne dondurarak Facebook'a büyük bir mesaj vermişlerdi. Yaşanan veri ihlali skandalları şirkette önemli görevlerde olan kişilerin istifa etmesine de sebep oldu. Facebook, en büyük şoku Whatsapp'ın kurucusu ve CEO'su olan Jan Koum'un istifasıyla yaşadı(İlgili haber için tıklayın.). Tüm bu yaşananlardan sonra Facebook'un daha dikkatli olacağı düşünülürken, şirket bir skandala daha imza attı.Sosyal medya devi Facebook, yaklaşık 14 milyon kullanıcının gizlilik ayarlarının sistemden kaynaklanan bir hata nedeniyle değiştiğini duyurdu. Yaşanan bu hatadan dolayı sadece arkadaşlarına yönelik ya da küçük gruplar için paylaşım yapan kişilerin gönderilerinin “herkese açık” olarak daha geniş kitlelere ulaşmış olabileceği bildirildi.

ABD’li sosyal medya devi Facebook, normal bir Facebook kullanıcısının önceden seçilmiş bir gizlililik ayarına sahip olduğunu, bununla birlikte 18 Mayıs ile 27 Mayıs arasında sistemde etkin olan bir hata nedeniyle, yaklaşık 14 milyon kişinin paylaşımlarının otomatik olarak “herkese açık” olacak şekilde değiştiğini açıkladı. Şirket tarafından yapılan duyuruda, problemden etkilenen gönderilerin kullanıcıların gizlilik ayarlarına göre yeniden düzenlendiği ve sistemdeki hatanın giderildiği açıklandı.

Facebook'un Gizlilik Yöneticisi Erin Egan yaptığı açıklamada, kullanıcıların belirtilen tarihteki gönderilerini kontrol etmelerini isteyerek özür diledi.

Etiketler: facebook veri ihlali, facebook ihlal

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap