Facebook Yapay Zeka İle Çeviriye Başlayacak


Teknonce > Teknoloji > Facebook Yapay Zeka İle Çeviriye Başlayacak
Facebook Yapay Zeka İle Çeviriye Başlayacak

Facebook'un yeni geliştirdiği sistemle, yapay zeka kullanılarak kullanıcıların paylaştıkları çok daha hızlı ve doğru bir şekilde farklı dillere çevrilecek.

Sosyal medyanın yıllardır tartışmasız lideri Facebook ilerleyen zamanlarda kendi sınırlarını bile aşacak bir teknolojiyi kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. Yeni geliştirilen yapay zeka teknolojisiyle 9 kat daha hızlı ve daha doğru çeviri yapmayı sağlayacak bir sistem geliştiriliyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre şu anda 45 farklı dilde çeviri hizmeti veriliyor. Yeni geliştirilecek teknolojiyle birlikte bu diller arasındaki geçişler çok daha şeffaf ve doğru şekilde gerçekleşirilecek. Paylaşılan gönderi, şimdikinden 9 kat daha hızlı bir şekilde diğer dillerin tamamına çevrilebilecek. Yapılan açıklamada, şirket mühendislerinin CNN adını verdikleri bir yazılım sistemiyle bu ağı geliştirdiklerinin altı çizildi. 

Bilindiği gibi çeviri yapan araçların tamamı şu anda kelimelere odaklanıyor. Facebook'un geliştirdiği sistemde ise çevirinin merkezinde kelimeler değil kelime grupları olacak. Yani çeviriyi yapacak olan sistem önce cümleyi algılayıp kavrayacak, ardından da en uygun şekilde çevirecek. Kelime kelime yapılan çeviri motorlarında kelime odaklı çalışmanın doğurduğu yanıltıcı sonuçlar herkesçe biliniyor. Facebook'un geliştirdiği bu sistemle internet çevirilerinde yeni bir dönem başlayacak.

Yeni geliştirilen sistemin, video oynatma sırasında da çalışıp çalışmayacağı şimdilik bilinmiyor. Yazıları sorunsuz şekilde çevireceği düşünülen bu yeni yazılımın ilk çıkışında olmasa bile ilerleyen zamanlarında videolara da uyarlanması amaçlanıyor. Bu sayede kullanıcılar farklı dillerde videolara da hızlı bir şekilde erişebilecekler.

Etiketler: yapay zeka, facebook çeviri, facebook yapay zeka, video çevirisi, sosyal medya

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap