Faydalı Php Fonksiyonları 4


Teknonce > Bilgisayar > Faydalı Php Fonksiyonları 4
Faydalı Php Fonksiyonları 4

Bu yazımızda da daha önce olduğu gibi işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı hazır php fonksiyonlarını ele alacağız.

Bu ve bundan önceki fonksiyon ile ilgili yazdığımız yazılardaki fonksiyonlar doğru kullanıldıkları takdirde projenizin işlevsel hale gelmesinde büyük rol oynayabilirler.Strlen() Fonksiyonu 

Elinizde bir metin var ve siz bu metnin kaç karakterden oluştuğunu merak ediyorsunuz. İşte bunu öğrenebilmek için strlen() fonksiyonu kullanılabilir.

$kelime = "Teknonce" ;

echo srtlen($kelime);

Yukarıdaki kodlar çalıştırıldığında kelime değişkeninde tanımlı olan değerin kaç karakterden oluştuğu sayılır ve ekrana yazdırılır. Değişkenimizin şuanki değeri teknonce olduğu için ekrana 8 yazdırılır.

Strpos() Fonksiyonu

Bu fonksiyon sayesinde bir harf veya ifadenin metinde kaçıncı karakterden sonra geçtiğini öğrenebiliriz.

$kelime = "Teknonce";

echo strpos($kelime, "once");

Strpos() fonksiyonu iki parametre ile çalışır. İlk parametrede cümlemizin tanımlanmış olduğu değişken, ikinci parametrede ise hangi harf veya ifadenin aranacağı belirtilir.

Yukarıdaki kod çalıştırıldığında "once"dan önce 4 karakter olduğu için ve yazdığımız ifade 4.ifadeden sonra başladığı için ekrana 5 yazdırılır.

Substr() Fonksiyonu

Bu fonksiyon sayesinde herhangi bir metnin istediğimiz kısmını elde edebiliriz. 3 parametre ile çalışır. İlk parametrede metnimizin yazılı olduğu değişken, ikinci parametrede kaçıncı karakterden başlanacağı,üçüncü parametrede ise kaç karakter alınacağı belirtilir.

$kelime = "Teknonce";

echo substr($kelime, 0 , 3);

Yukarıdaki kod çalıştırıldığında ekranda "Tek" yazar. Çünkü değişkenimizin değeri "Teknonce" biz 0. karakterden başlayarak 3 karakter alacak şekilde kodumuzu yazdık ve ekrana ilk 3 karakter yazdırıldı.

Str_word_count() Fonksiyonu

Elinizde uzun bir metin var ise kaç kelimeden oluştuğunu bu fonksiyon sayesinde öğrenebilirsiniz.

$yazi = "Yazılım Kategorisi";

echo str_word_count($yazi);

Yukarıdaki değişkenimizde tanımlamış olduğumuz değer iki kelimeden oluşmaktadır. Fakat boşluktan dolayı kod çalıştırıldığında ekranda 3 yazar. 

Exit() Fonksiyonu

Bu fonksiyon sayesinde istediğiniz satırdan sonra kodların çalışmasını engelleyebilirsiniz. Örneğin 100 satırlık koddan oluşan bir php dosyanız var ve 50.satırda exit() fonksiyonunu kullandıysanız o satırdan sonraki hiçbir kod çalışmaz.

exit(); şeklinde yazılır. Herhangi bir parametre almaya gerek duymadan işleminizi gerçekleştirir.

İlerleyen zamanlarda yine işinize çok yarayacak Php fonksiyonlarını sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Etiketler: php fonksiyonlar,php strlen fonksiyonu, php strpos fonksiyonu, php substr fonksiyonu, php str_word_count fonksiyonu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap