Ferdinand Macellan Kimdir? Macellan'ın Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Ferdinand Macellan Kimdir? Macellan'ın Kısaca Hayatı
Ferdinand Macellan Kimdir? Macellan'ın Kısaca Hayatı

Büyük kaşif Ferdinand Macellan kimdir? Ferdinand Macellan neyi ve nereyi keşfetmiştir?

Ferdinand Macellan Kimdir? Ferdinand Macellan'ın Hayatı

Ferdinand Macellan Portekizli denizci ve kaşiftir. 1480 yılında Sabrosa'da dünyaya gelen Macellan, varlıklı bir ailenin çocuğudur. 10 yaşındayken amcasının yönetiminde olan kraliyet donanma okuluna başlayarak eğitim hayatına başladı. Bundan dolayı gençlik yılları Portekizli denizcilerin yanında geçmiştir. Macellan ilk deniz yolculuğuna 1505 yılında, yani daha 25 yaşındayken çıkmıştır. Bu ilk yolculuğunun amacı Francisco de Almeida’yı Portekiz genel valisi olarak Hindistan‘a götürmek göreviydi. Ancak bölge kralı Almeida’ya vergi vermeyi reddedince Macellan burada ilk ciddi savaş tecrübesini yaşamıştır. Savaş sonucunda Almedia bugünkü Tanzanya'da bulunan Kilwa'ya saldırıp bu bölgeyi ele geçirmiştir.

Buranın ardından Macellan, 1506 yılında doğu Hindistan tarafındaki Baharat Adaları'na keşif gezilerinde bulundu. Şubat 1509'da, Osmanlı Devleti'nin bölgedeki gücünün zayıflamasının işareti olarak da görülen Diu Muharebesi'ne katıldı. 1510 yılında kaptanlığa getirilen Macellan'ın bu yetkisi kısa süre içinde geri alındı. Gerekçe ise doğuya izinsiz gemi götürmekti. Yetkisinin alınmasından sonra Portekiz'e dönmeye zorlandı.

1511'de Fas'a gönderilen Macellan burada Azamor Savaşı'na katıldı.Bu savaşta ciddi biçimde yaralanan ünlü kaşif, izinsiz şekilde savaşı terkedince Almeida’nın gözünden düştü ve bundan sonra da Emevilerle yasadışı ticaret yapmakla suçlandı. Ülkesindeki gücü gitgide zayıflamaya başlayınca İspanya Krallığı'na hizmet etmeye karar verdi. Bunun sonucunda da İspanya Donanması'nda görev aldı. 

20 EyIül 1519'da beş gemi ve 270 mürettebat ile Sanlúcar de Barrameda’dan hareket eden Macellan, 13 Aralık'ta Rio de Janerio’ya ulaştı. Amerika kıtasındaki nehirler üzerinden batıya geçmeyi amaçlayan Macellan bir geçit bulamayacağını farkettikten sonra Latin Amerika’nın güneyine hareket etti ve kıyı şeridini takip ederek güneye doğru inmeye başladı.

Yolculukları sürerken, 1520 yılında, Macellan'ın adı verilen geçidi keşfetti. Zor olsa da boğazı geçmeyi başardı. Bu şekilde de Büyük Okyanus'u kuzeybatı yönünden aşmış oldu. Bu süreçte olumsuz hava şartları ve açlık sorunuyla da boğuşan Macellan'nın gemilerinde isyan çıktıysa da bastırmayı başardı. Yolculuğun devamında, boğazdan sonra bulunan bu yeni denize, Atlas Okyanusundan daha sakin bulduğu için, Pasifik adını verdi. Pasifik Okyanusu'nda 98 günlük yolculukları ise erzak azlığından dolayı bir hayli zor geçti. 

Yolculuğuna devam eden tayfa, 13 Şubat 1521'de ekvatora ulaştı.  6 Mart'ta Marianas'a, 16 Mart'ta ise Filipinler'deki Homonhon adasına vardılar. Macellan, 27 Nisan 1521'de Lapu-Lapu önderliğindeki Filipinli yerlilerle girdiği Mactan Savaşı'nda hayatını kaybetti. Bu savaş, keşif ekibini de ciddi biçimde azalttı. Az sayıdaki mürettebat, gemilerden üç tanesini kullanılamaz hale getirip kalan gemilerle kaçtı. Filo, batıya doğru yolculuğuna devam etti. 

Mürettebat bu Dünya turu sırasında da açlık ve hastalıklardan kayıplar vermeye devam etti. 6 Eylül 1522'de ise İspanya'ya geri dönmeyi başardılar. 

Macellan Neyi Bulmuştur? Macellan'ın Keşifleri ve Dünya Turu

Macellan'ın keşif gezisi, Dünya etrafında yapılan ilk keşif gezisidir. Bu deniz yolculuğuyla birlikte tam bir Dünya turu yapılmış ve Dünya'nın yuvarlak olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte bu yolculuk Güney Amerika Boğazı'ndan geçerek gidilen ve Atlas ile Büyük Okyanus'u birleştiren ilk deniz yolculuğudur. Tüm bu yolculuk sırasında farklı kıtalardan pek çok hayvan ve bitki türü keşfedilmiştir. Penguenler bunlardan yalnızca biridir. Bu yeni hayvan ve bitki türleri, keşif gezisinde yer alan bilim insanları sayesinde doğru bir biçimde kayda geçirilmiştir. Bu yolculuk sırasında Dünya'nın çevresi de hesaplanmış oldu.

Macellan'ın keşif yolculuğu sonucunda uluslararası bir saat sisteminin gerekliliği anlaşılmıştır. Toplam 232 denizcinin hayatını kaybettiği bu uzun deniz yolculuğu sunucunda Ferdinand Macellan, Güney Amerika'nın güney burnundaki Tierra del Fuego'ya ulaşan ilk Avrupalı ünvanını elde etmiştir. Güney Amerika'daki ve Filipinler'deki yerli kabileleri de gören ilk Avrupa'lı yine Macellan'dır.

Bu yolculuğun en önemli yanı, bir deniz yolculuğuyla Dünya'nın yuvarlak olduğunun kanıtlanmasıdır. Macellan, dünyanın çevresini dolaşan ilk denizcidir.

Etiketler: dünyanın yuvarlak olduğunu bulan bilim insanı, macellan kimdir, macellan deniz yolculuğu, macellan hayatı,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Bilim Kaşifi
    27.09.2018 18:45

    yuh be kısamı bu +1

Yorum Yap