Florence Hızla Dünya'ya Yaklaşıyor!


Teknonce > Astronomi > Florence Hızla Dünya'ya Yaklaşıyor!
Florence Hızla Dünya'ya Yaklaşıyor!

Astronomi dünyasının geçişini heyecanla beklediği dev asteroid Florence, Dünya'ya doğru büyük bir hızla yaklaşıyor. Peki bu dev göktaşı, Dünya için bir tehdit mi?

1981 yılında keşfedilen ve bu tarihten beri büyük bir hızla Dünya'ya yaklaştığı bilinen dev asteroid Florence hakkında daha önce de sizleri bilgilendirmiştik. (İlgili haber için tıklayın.) 21 Ağustos'ta yaşanan Güneş tutulmasının ardından komplo teorileri oluşturulmaya devam ederken, tam da bu dönemde Florence'in Dünya'ya yaklaşıyor olması da bu çevreleri ayrıca heyecanlandırıyor ve yeni teorilerin ortaya çıkmasını sağlıyor.4.5 kilometre genişliğindeki ‘Florence’, 1 Eylül Cuma günü Dünya’ya çok yakın bir mesafeden geçecek. Göktaşı, Dünya’ya 7 milyon kilometre kadar yakınlaşacak ve geçişini de bu düzlem üzerinden gerçekleştirecek. Bu mesafe yaklaşık olarak Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 18 katı. Ancak astronomi camiası açısından bu, yakın bir mesafe kabul ediliyor.

Dev göktaşı Florence, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) kayda başladığından bu yana Dünya’nın bu denli yakınından geçen en büyük gök cismi olması açısından da oldukça önemli. NASA'ya bağlı birçok çalışan, gökcismini daha yakından inceleyip analiz edebilmek için bu büyük günü bekliyor. 

Uzay bilimciler, Florence'in gerçekleştireceği ‘teğet geçiş’i izleyebilmek için şimdiden hazırlıklarını tamamlamış durumda. Bu geçiş sonrasında gökcisimleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşılması ve bazı karanlık noktaların aydınlatılmış olması bekleniyor.

Florence'in geçişinin en net Avustralya ve Yeni Zelanda’dan takip edileceği belirtildi. Asteroidin gece saatlerinde Avrupa’dan da gözlenebileceği de açıklamalara eklendi.

Florence'den sonra da benzer göktaşı geçişlerinin yaşanmaya devam edeceği açıklandı. NASA bu ayın başında, bina büyüklüğünde bir asteroidin tespit edildiğini ve ekim ayında Dünya’nın yakınından geçeceğini açıklamıştı.

Etiketler: nasa, florence, göktaşı, gökcismi, asteroid, dünyaya gök taşı, dev göktaşı, dev asteroid, dünya için tehdit, güneş tutulması, ay, astronomi, uzay bilim

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap