Fujifilm, Xerox`u Rekor Fiyata Satın Aldı


Teknonce > Teknoloji > Fujifilm, Xerox`u Rekor Fiyata Satın Aldı
Fujifilm, Xerox`u Rekor Fiyata Satın Aldı

Xerox, bir süredir şirketin satışı için görüştüğü Fujifilm ile anlaşma imzaladı. Şirketin fiilen devrinden sonra 10.000 kişi işsiz kalacak.

Fujifilm tam 6.1 milyar Amerikan doları karşılığında Amerika merkezli şirket Xerox'u satın aldı. Bunun sonucunda da önceden beri varolan Fuji Xerox ortak girişiminin yeni bir döneme girdiği ve 18 milyar dolarlık yeni bir şirketin oluştuğu açıklandı. Böylelikle Amerikalı ofis malzemeleri üreticisinin bağımsız macerası son buldu.8.3 milyar dolar piyasa değeri olduğu belirtilen Xerox, yapılan açıklamaya göre ilk aşamada Asya'da Fujifilm ile birlikte faaliyet gösteren mevcut ortak girişimle birleşecek. Xerox'un mevcut hissedarlarına ise hisse başına 9.8 dolar tutarında nakdi temettü ödenecek. Japon devi Fujifilm ise bu anlaşmadan sonra ortak girişimin yüzde 50.1 hissesine sahip olarak Xerox'un tüm kontrolünü ele geçirmiş olacak. 

Xerox yazıcı ve kopyalama endüstrisine olan talebin azalmasından dolayı bir süredir maddi sorunlar yaşıyordu. Bundan dolayı da bir süredir Fujifilm'le görüşme halindeydiler. 

Satışı analiz eden uzmanlar, bu satın almanın sektörde daha büyük ve küresel bir şirketin doğuşuna zemin hazırladığını söylüyorlar. Mevcut Fuji Xerox ortaklığı sadece Asya Pasifik civarında faaliyet gösteriyordu. Xerox ise Amerika ve Avrupa'ya odaklanıyordu. Satın almayla birlikte Ar-Ge giderlerinin paylaşılmasının yanında potansiyel üretim kapasitesi de genişletilmiş olacak. 

Satın almadan sonra yapılan açıklamada Fujifilm yetkilileri, piyasadaki rekabet koşulları gözetilerek 10.000 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu. Yeni Fuji Xerox, biri Norwalk diğeri Tokyo'da olmak üzere iki eş genel müdürlüğe sahip olacak ve şirketin hisseleri New York Borsası'nda işlem görecek. 

Şirkette CEO görevini Xerox'ta da aynı görevde olan Jeff Jacobson sürdürecek. Fujifilm CEO'su Shigetaka Komori ise Başkan olarak çalışacak.

Kaynak: Milliyet

Etiketler: fujifilm, xerox

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap