Galaksimizin Dışında İlk Kez Gezegen Keşfedildi


Teknonce > Astronomi > Galaksimizin Dışında İlk Kez Gezegen Keşfedildi
Galaksimizin Dışında İlk Kez Gezegen Keşfedildi

Astrofizikçiler ilk kez Samanyolu Galaksisi dışında yeni gezegenler keşfettiler. 

Şimdiye kadar birçok gezegen keşfedildi ve bu keşifler de sürüyor. Ancak bu seferki gezegen keşfi diğerlerinden biraz daha farklı. Bu sefer keşfedilen gezegenler, Samanyolu Galaksisi'nin dışında.Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Chandra X-ışını Gözlemevi’ndeki astrofizikçiler hassas mercek teknolojisi kullanarak elde ettikleri verilerle galaksi dışında bir grup gezegen keşfettiklerini açıkladı. The Astrophysical Journal dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre keşfedilen gezegenlerin Dünya’ya 3.8 milyar ışık yılı uzaklığında olduğu duyuruldu. Gezegenlerin boyutları ise birbirlerine kıyasla büyük farklılık gösteriyor.

Oklohama Bilim ve Sanat Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümü'nden Profesör Xinyu Dai, bu keşfin ilk olması sebebiyle oldukça değerli olduğunu söyledi. Xinyu Dai'nin açıklamasına göre Samanyolu Galaksisi dışında gezegenlerin olduğu zaten biliniyordu ancak şimdiye kadar hiç gözlenememişti. Araştırma sonucunda bir grup gezegenle birlikte, bir de kuasar tespit edildi.

Araştırmacı ekip, gezegenleri doğrudan izleyemedi, ancak yerçekiminin etrafındaki ışığı bükme şekli sayesinde varlıklarını doğruladı. Gezegenlerin bu yöntemle keşfedilmesi de bilim insanlarının bu yönteme olan inancını tazeledi. Uzayın henüz ulaşılamayacak kadar uzak derinliklerinde bu yöntemle yapılabilecek birçok keşfin olabileceğinin altı çizildi.

Keşfedilen sistem Dünya'dan o kadar uzakta ki, bilim insanları şimdiye kadar yapılmış bilim kurgu filmlerinde bile bu gezegenleri doğrudan gözlemleyebileceğimiz bir cihazın henüz hayal bile edilemediğini söylüyor. Ancak Eduardo Guerras'ın açıklamasına göre kullanılan bu yöntem sayesinde en azından gezegenlerin bulunduğu bölgeye dair çeşitli fikirler edinmiş olduk. 

Yer çekimi mikrolensing tekniği ilk önce Einstein'ın genel görelilik teorisi tarafından öngörülmüştü. Bilim insanları, Einstein'ın teorisinden hareketle bu yöntemi hala kullanmaktadırlar. Bu keşifle birlikte yöntemin başarılı sonuçlar verdiği ise bir kere daha ıspatlanmış oldu.

Etiketler: galaksi dışında gezegen, yeni gezegen, yer çekimi ışık

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap