Galaksimizin Uzak Yıldızlarının Kökeni


Teknonce > Astronomi > Galaksimizin Uzak Yıldızlarının Kökeni
Galaksimizin Uzak Yıldızlarının Kökeni

Galaksimizin etrafında dönen bazı gökcisimleri komşu galaksilerden gelmiş olabilir!

Bilindiği gibi Dünya ve dolayısıyla Güneş Sistemi Samanyolu Galaksisi'nin bir parçası ve milyonlarca gezegenle birlikte Samanyolu'nun etrafında dönmekteler. Peki Samanyolu'nun etrafında dönerek bir disk oluşturan bu gezegenler ne kadar uzağa gidiyor? Diğer bir deyişle ne kadar uzak gezegenler Samanyolu'nun çekim gücünün etkisinde?Özellikle son on yılda yapılan çalışmalara göre Dünya'dan 300.000 ışık yılı uzaklıkta ve Samanyolu'nun çekim gücünde yer alan gezegenler keşfedildi. Çalışmalar devam ettikçe çok daha uzaklarda, yaklaşık 900.000 ışık yılı uzaklıkta da hala Samanyolu'na bağlı hareket eden bazı kırmızı devler bulundu. (Galaksinin yıldız diskinin çapı 100.000 ışık yılı olsa da Samanyolu'na bağlı karanlık hale bu çapın on katı, yani 1.000.000 ışık yılı civarındadır.) 

Bu Gezegenler Başka Galaksilerden Kopmuş Olabilir!

Gökcisimleri kendisine yakın bir merkezin çekim gücüne kapılıp onun etrafında onunla birlikte dönmeye başlarlar. Yapılan araştırmalara göre 900.000 ışık yılı uzaklıktan Samanyolu'nun çekim gücünün etkisine giren bu kırmızı devler ilk oluşumundan bu yana Samanyolu Galaksisi'nde değiller. Eski ve ölü bir galaksiden kopup yörüngemize girmiş olabileceği ihtimali de değerlendirilirken ağırlıklı görüş bu gezegenlerin Samanyolu'nun uydu galaksisi olan Sagittarius'tan kopmuş olabilecekleri yönünde.

Harvard Üniversitesinden Marion Dierickx ve Avi Loeb'in yazılarına göre bu kırmızı devlerin Sagittarius'tan kopmuş olma ihtimalleri çok yüksek. Bu büyük güneşler bir zamanlar muhtemelen Sagittarius'un üyeleriydiler ancak Samanyolu'nun güçlü çekim etkisi onu komşu galaksiden koparıp bizim yörüngemize dahil etti. 

Konuyla ilgili çalışmalar devam ederken Marion Dierickx Dünya'dan çok uzak noktalarda Samanyolu'na bu gibi gezegen katılımlarının çok fazla olduğunu ve bu yönde çalışmaların artarak devam edeceğine inandığını söyledi. Önümüzdeki yıllarda buna benzer pek çok yeni gezegenin keşfedileceği düşünülüyor. 

Etiketler: dünya, güneş sistemi, samanyolu galaksisi, gezegen, gökcismi, sagittarius

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap