Galen Kimdir? Galen'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Galen Kimdir? Galen'in Kısaca Hayatı
Galen Kimdir? Galen'in Kısaca Hayatı

Antik Roma'nın en önemli hekimlerinden olan ve dünyanın ilk spor hekimi olarak kabul edilen antik roma hekimi Galen kimdir? İşte Galen'in kısaca hayatı...

Galen Kimdir? Galen'in Kısaca Hayatı

Tam ismi Claudius Galenus olan ve Antik Roma'nın en önemli hekimlerinden biri olan Galen, bugün Türkiye'de bulunan Pergamon (günümüzdeki Bergama)'da M.S. 129'da dünyaya gelmiştir. Antik Roma hekimi Galen'in memleketi Bergama'dır. Mimar, matematikçi ve senato üyesi Aelius Nikon'un oğlu olan Galen, ilk eğitimini babasından almıştır. Babası, Galen'e geometri ve aritmetik derslerini vermiş daha sonra mantık ve tıp alanlarında eğitim görmesi için yönlendirmiştir. Galen tıp eğitimine 146'da Pergamon'da bulunan sağlık merkezi Asklepion'da başlamıştır. Asklepion'da 4 yıl öğrenim gören Galen, hekimlik bilgisini ilerletmek amacıyla seyahat etmeye başlamış ve ilk olarak Smyrna (günümüzde İzmir)'ya gitmiştir. Smyrna'da ünlü hekim Pelpos ve düşünür Albinus'tan ders alan Galen, anatomiyi Heraclianus'tan öğrenmiştir. İskenderiye'de Stratonicus ve Aeschrion'dan ders almıştır. Aristocu Midilli Adası'nda Aristo okulu ve felsefecilerle tanışan Galen, 157 yılında doğum yeri olan Pergamon'a geri dönmüştür.

Galen, Pergamon'da prestijli bir görev olan gladyatörlerin başhekimliğine atanmıştır. Gladyatörlerin ve seyircilerin vücut yapısını karşılaştıran Galen, sürekli beden hareketlerinin sağlıklı yaşam için zorunlu olduğu sonucuna ulaşmıştır. Bilinçli olarak yapılan beden hareketleri ile fizyoloji ve tedavi ilişkisini kuran ilk hekim olarak bugünkü spor hekimliğine öncülük etmiştir. 161 yılında Roma'ya giden Galen, 166-169 arasındaki 3 yıllık dönemde Pergamon'a dönmüş, bu 3 yıllık dönem dışında yaşamının tümünü Roma'da geçirmiştir.

Roma'da düşünür Eudemos'u tedavi eden Galen, Eudemos aracılığıyla başkentin ileri gelenleri ile tanışmıştır. Roma İmparatoru Marcus Aurelius bir sefer sırasında rahatsızlanmış ve Galen tarafından iyileştirilmiştir. Bunun üzerine imparator, Galen'e "Romalıların imparatoru Aurelius'tan hekimlerin imparatoru Galenus'a " yazılı bir madalyon hediye etmiştir.

Galen 166'da Pergamon'a dönmüş ve 168 yılında bir askeri harekatta orduya eşlik etmek için Lucius Verus ve Marcus Aurelius tarafından davet edilmiştir. Yaşanan bir veba salgınından ötürü ordu Roma'ya dönmüş ve Galen onlara Roma'da katılmıştır. Daha sonra tekrar Pergamon'a dönen Galen, 169 yılında İmparatorun çağrısı üzerine tekrar Roma'ya dönmüş ve saray hekimliği görevine devam etmiştir. Galen, tedavi çalışmalarının dışında anatomi, fizyoloji, farmakoloji ve felsefe alanlarıyla ilgilenip bu alanlarla ilgili eserler yazarak dersler vermiştir. 191'de Roma'da çıkan yangında Galen'e ait birçok eser yanmıştır.

Deneysel fizyolojinin kurucusu, dünyanın ilk spor hekimi olarak kabul edilen ve Hekimlerin İmparatoru, Şeyhu's Seyadile(hekimlerin babası) gibi unvanlarla anılan Galen, 216 yılında ölmüştür.

Etiketler: galen kimdir, galen kısaca hayatı, deneysel fizyolojinin kurucusu, dünyanın ilk spor hekimi, hekimlerin imparatoru

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap