Geçmişten Günümüze Call of Duty


Teknonce > Oyun > Geçmişten Günümüze Call of Duty
Geçmişten Günümüze Call of Duty

Aksiyon ve savaş oyunu deyince birçok oyuncunun aklına Call of Duty serisi gelir. Peki Call of Duty bu başarıyı nasıl yakaladı? İşte geçmişten günümüze Call of Duty...

Call of Duty, birinci şahıs nişancı türü aksiyon oyunları serisidir. İlk zamanlarda yalnızca Microsoft Windows platformunda oynanabiliyorken daha sonra konsol versiyonlarıda piyasaya sürülmüştür. Serideki oyunlar Infinity Ward, Treyarch, Gray Matter Interactive, Spark Unlimited, Pi Studios ve Amaze Entertainment gibi birçok yapımcı firma tarafından farklı zamanlarda geliştirilmiş, Activision ve Aspyr Media tarafından da piyasaya sürülmüştür. Oyunlarda ayrıca id Tech 3, IW engine ve Treyarch NGL gibi farklı oyun motorları kullanılmıştır. İşte Call of Duty serisinin oyunları...

Call of Duty 1Serinin ilk oyunu olan Call of Duty 1, Infinity Ward tarafından geliştirilmiş ve 29 Ekim 2003 tarihinde Activision tarafından piyasaya sürülmüştür. Oyunda bulunan Cpt. Price isimli karakter oyuncuların beğenisini toplamıştır. Oyuncular Cpt. Price'ın yeni oyunlarda yer alması için Activision'a mektup ve e-postalar göndermişlerdir. 2. oyunda da Cpt. Price karakteri yer almış fakat oyunun diğer serilerinde Cpt. Price'ın yerini torunu rolündeki John Price karakteri almıştır.

Call of Duty 2

Serinin 2. oyunu Infinity Ward tarafından geliştirilmiş ve 25 Ekim 2005 tarihinde Activision tarafından piyasaya çıkarılmıştır. 13 Haziran 2005 tarihinde Mac OS X ve 15 Kasım 2005 tarihinde ise Xbox 360 versiyonları raflardaki yerini almıştır. Serinin bu oyununda yer alan dinamik oynanış yapısı ve gerçekçilik oldukça beğenilmiştir.

Call of Duty 3

Call of Duty 3, 2006 yılında Xbox 360, Playstation 2 ve Wii platformları için piyasaya sürülmüştür. II. Dünya Savaşı'nda sadece Fransa'yı konu alan oyun, yapımcılığını Treyarch'ın yaptığı ilk Call of Duty oyunudur.

Call of Duty 4: Modern Warfare

Serinin ilk üç oyununda yer alan II. Dünya Savaşı temasının dışına çıkılmış ve hayali bir 3. Dünya Savaşı ele alınmıştır. Oyun 5 Kasım 2007 tarihinde Activision tarafından piyasaya sürülmüştür. Oyundaki ana düşman Ultranasyonalist Parti lideri Imran Zakhaev'dir. Ayrıca Zakhaev'in yardımıyla terör eylemleri gerçekleştiren Khalad al Asad, oyundaki 2 numaralı teröristtir.

Call of Duty: World at War

4. oyunda II. Dünya Savaşı temasının olmaması serinin bir daha o temaya dönmeyeceğini düşündürürken serinin 5.oyunu olan World at War'da tekrar II. Dünya Savaşı teması işlenmiştir. 2008 yılında Treyarch tarafından Windows, PS2, PS3, Wii, X360 ve Xbox One platformları için geliştirilmiştir.

Call of Duty: Modern Warfare 2

Serinin 6. oyunun olan Modern Warfare 2, Infinity Ward tarafından geliştirilmiş ve 10 Kasım 2009 tarihinde Activision tarafından piyasaya çıkarılmıştır. Serinin 4. oyunu Modern Warfare'ın devamı niteliğinde olan oyunda bazı karakterlerin ölümü ve geri dönüşü senaryoya büyük katkı sağlamıştır. 

Call of Duty: Black Ops

Soğuk Savaşı konu edinen oyun Treyarch tarafından geliştirilmiş ve 9 Kasım 2010 tarihinde Activision tarafından dağıtılmıştır. Alex Mason isimli karakteri kontrol ettiğimiz oyun, yayınlandığı gün PS3 platformunda 1 milyondan fazla satmıştır.

Call of Duty: Modern Warfare 3

Infinity Ward tarafından geliştirilen ve 8 Kasım 2011 tarihinde çıkan oyun Modern Warfare serisinin 3. ve son oyunudur. Modern Warfare 3 Birleşik Krallık, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Somali, Sierra Leone ve Fransa'da geçmektedir.

Call of Duty: Black Ops 2

Modern Warfare serisinin bitmesi üzerine Black Ops serisine devam etme kararı alan Activison, 13 Kasım 2012 tarihinde Call of Duty: Black Ops 2'yi piyasaya sürmüştür. 2025 yılında geçen oyun Amerika ve Çin arasında yaşanabilecek hayali bir soğuk savaş dönemini ele almıştır.

Call of Duty: Ghosts

5 Kasım 2013 tarihinde çıkan oyun Infinity Ward tarafından geliştirilmiştir. Oyun, ABD'ye karşı birleşen The Federation isimli Güney Amerika Devletleri ile ABD arasında geçen savaşı ele almaktadır. ABD bu tehlikeye karşı Ghosts isimli timle oyunda yer alır. Ghosts timi Elias, Keegan, Hesh, Merrick, Logan adındaki askerlerden oluşturulmuştur. Senaryonun 10 yıl öncesinde Elias'la aynı tarafta olan Rorke, oyundaki geçmişi anlatan bir bölümde Elias'ın onun yerine daha fazla kişiyi kurtarmasını bahane ederek bulunduğu Ghosts takımına ihanet eder ve oyunun baş kötü karakteri olur.

Call of Duty: Advanced Warfare

Sledgehammer Games tarafından geliştirilen ve Activision tarafından yayımlanan oyunun çıkış tarihi 2 Kasım 2014'tür. Serinin 11. oyunu olan Advanced Warfare, 2054 yılında geçmektedir. Advanced Warfare, serinin en maliyetli oyunu olarak tarihe geçmiştir.

Call of Duty: Black Ops 3

Treyarc tarafından geliştirilmiş ve 2015 yılında Windows, PS3, X360, PS4 ve Xbox One platformları için yayınlanmıştır. 2065 yılında geçen oyunda, başlamadan önce karakterin cinsiyeti ve dış görünüşü ayarlanabilmektedir. Oyunun sistem gereksinimleri için tıklayın.

Call of Duty: Infinite Warfare

Daha önce sizlerle sistem gereksinimlerini paylaştığımız oyun (İlgili haber için tıklayın.), Infinity Ward tarafından geliştirilmiş ve 4 Kasım 2016 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Serinin diğer oyunlarından tamamen farklı olan Infinite Warfare, uzayda geçmektedir. Oyunda yer çekimsiz ortamlar da bulunmaktadır. Ayrıca oyunda Game of Thrones dizisinin başrol oyuncusu Jon Snow ve UFC(Ultimate Fighting Championship) şampiyonu Conor McGregor yer almaktadır.

Call of Duty: WWII

Oyun 3 Kasım 2017 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Serinin 14. oyununda uzun süre sonra tekrar II. Dünya Savaşı teması yer almıştır. Oyunun tek oyunculu modu, 1944-1945 yılları arasında 1. Piyade bölüğündeki 12 kişilik bir ekibin yaşadıklarına odaklanmaktadır. Oyun işgal altındaki Fransa, Belçika ve Ren Nehri boyunca Almanya ile yapılan savaşı da konu edinmiştir.

Serinin son oyunu ise 12 Ekim 2018 tarihinde piyasaya sürülen Black Ops 4'tür. Bizde daha önce bu oyunun sistem gereksinimlerini sizlerle paylaşmıştık.(İlgili haber için tıklayın.)

Call Of Duty: Black Ops hileleri için tıklayın.

Etiketler: geçmişten günümüze call of duty, call of duty 1, call of duty serisi, modern warfare, black ops

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap