Gelecekte Dünya Nasıl Bir Yer Olacak?


Teknonce > Bilim > Gelecekte Dünya Nasıl Bir Yer Olacak?
Gelecekte Dünya Nasıl Bir Yer Olacak?

Uzak gelecekte Dünya'mızın nasıl bir yer olacağı birçoğumuz tarafından merak edilir. Peki acaba insanlık bundan bin yıl sonra varlığını sürdürebilecek mi?

Önümüzdeki yıllarda Dünya'nın nasıl bir yer olacağına dair çok şey yazıldı. Bunların bir kısmı bilimsel gerçekler olsa da çoğu medyatik spekülasyonlardan oluşuyor. Konuya bilimsel açıdan, elimizdeki veri ve istatistiklerle baktığımızda durum nedir?Önümüzdeki binlerce hatta milyonlarca yıl sonra Dünya'nın nasıl bir yer olacağını elbette hiç kimse net olarak söyleyemez. Ancak insanlığın, Dünya'nın ve evrenin şimdiki seyrine bakmak bizlere bazı ipuçları sunuyor. 

Bu verilerin arasından astronomiyle alakalı kısma baktığımızda elimizde ilginç bir bilgi var. Betelgeuse isminde bir yıldız (bir kırmızı dev) ilerleyen yıllarda patlayacak ve boyutu da çok büyük olduğu için kendi içine çökerek bir süpernovaya dönüşecek. Süpernovalar çok yoğun ışık ve güç kaynaklarıdır. Dünya'ya yaklaşık 642 ışık yılı uzaklıkta olmasına rağmen bu patlama öyle güçlü bir etki oluşturacak ki; yaydığı ışık Dünya'dan bile çıplak gözle görülebilecek. Bu yıldız şu anda ölmek üzere.

Şüphesiz en çok merak edilen sorulardan biri, insanlığa ne olacağıdır. Önümüzdeki yirmi bin yıl içinde birçok dilin kaybolacağı ve kalan dillerde de birçok kelimenin unutulup silineceği öngörülüyor. Tabi bu süreçte eğer insanoğlu kolonileşebileceği yeni bir gezegen bulamazsa Dünya'daki akibeti de tam olarak belli değil. Eğer kolonileşebileceği bir gezegen bulursa ve yerleşebilirse, orada yaşayan insanların da bizden daha farklı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Farklı bir gezegene yerleşmede yerçekiminin farklılığı, atmosferdeki değişiklikler, beslenme alışkanlıkları gibi birçok yeni koşul ekleneceği için, insan vücudu bu şartlara uyum sağlayacak ve çeşitli değişikliklere uğrayacaktır. 

Bilinmesi gereken en ilginç verilerden biri ise, 250 milyon yıl sonra Dünya üzerinde tek bir kıtanın kalacağıdır. Şu anda jeoloji çalışmaları gösteriyor ki; Dünya üzerindeki kıtalar birbirlerine doğru hareket ediyor. Bu dönemde eğer Dünya üzerinde insanlar varsa tek bir kıtada ve tek bir toplum gibi yaşayacaklar. Veriler, kıtaların aşağıdaki görseldeki gibi birleşeceğini söylüyor.

Önümüzdeki bin yıllarda Dünya'nın nasıl bir yer olacağına yönelik çalışma ve tahminler devam ediyor. Ancak şu bir gerçek ki; Dünya'nın ve evrenin bizim gücümüzün yetmeyeceği dengeleri var ve bu denge bizden daha güçlü. 

Etiketler: astronomi, gelecekte dünya, insanlık, bilim, evren, Betelgeuse, kıtaların birleşmesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap