Gelecekteki Meslekler. Hangi Mesleğin Önü Açık?


Teknonce > Hayata Dair > Gelecekteki Meslekler. Hangi Mesleğin Önü Açık?
Gelecekteki Meslekler. Hangi Mesleğin Önü Açık?

Son yirmi yıllık sürece bakıldığında ekonomik anlamda dünyanın dengeleri hızla değişiyor. Peki bu değişen dünyada gelecekteki meslekler nelerdir? Hangi mesleğin önü açık? İşte sizler için derlediğimiz cevaplar.

Gelecekteki Meslekler. Hangi Mesleğin Önü Açık?

Siber Güvenlik Uzmanı

Gelişen teknolojik dünyada insanlar için temel sorunlardan birisi açık ara siber güvenlik. Artık insanlar neredeyse günlük ihtiyaçlarını bile çeşitli internet araçları ve uygulamalar üzerinden gerçekleştiriyor. Paranın ve ekonomik hayatın bu kadar hareketli olması da elbette bir güvenlik endişesini beraberinde getiriyor. Bu yüzden gelecekteki meslekler listemizin başında yer alıyor.

Robotik MühendislikGünümüzde birçok mühendislik hala talep görmeyi sürdürüyor olsa da robotik alanda yaşanan hızlı gelişmeler, bu alanda çalışacak mühendis taleplerini bir hayli arttırdı. Mühendislere iyi ücret ödenir ve becerileri dünyanın her yerinde aranır, bu nedenle seyahat etme fikrini de seviyorsanız, bu iyi bir kariyer olabilir. Robotik mühendislik gelecekteki meslekler listemizde ikinci sırada.

Hemşirelik

Gelişmeler ne olursa olsun, sağlık sektörü insanlar için gücünü korumayı sürdürüyor. Bu sektörde doktorlar kadar hemşirelere de talep bir hayli yoğun. Son koronavirüs sürecinde de birçok devlet hemşire istihdamını bir anda hızlandırdı. Gelecekte teşhis süreçleri teknolojik anlamda farklı bir boyut alsa bile, tedavilerin uygulanması ve hasta bakım süreci gibi işlerde hemşirelere olan ihtiyaç azalmayacak gibi görünüyor. Bu yüzden hemşirelik, gelecekteki meslekler listemizde üç numara.

Yazılım

Gelişen teknolojik dünyada yazılımsal alanda personel ihtiyacı her geçen gün artıyor. Farklı bir sektörde yer alan şirketler bile yazılımcı istihdam etmek durumunda kalıyor. Herkes, işleri sanala çevirmenin peşinde. Bu yüzden yazılım sektörünün her geçen gün güçleneceğini görmek zor değil. Yazılımcılık bu yüzden gelecekteki meslekler listemizde üst sıralarda yer alıyor.

Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcısı

Kullanıcı deneyimi, kullanıcının deneyimini zevkli ve karmaşık hale getirmeye yardımcı olmak için web siteleri, uygulamalar ve diğer dijital platformlar için marka, tasarım, işlev ve kullanılabilirliği birleştirir. Birçok platforma girdiğinizde, özelleştirilmiş kullanıcı deneyimiyle karşılaşıyorsunuz çünkü arka planda bir grup çalışan algoritmayı sürekli geliştirip güncelleştiriyor. Gelecekteki meslekler arasında gösterilen önemli bir kol da bu yüzden kullanıcı deneyimi tasarımcısı.

Veri Analisti

İnsanlar, davranışları ve tercihleri hakkında depolanan büyük miktardaki dijital bilgiyi nasıl takip edebiliriz ve bunların hepsi bize anlam ifade eder? Veri analistleri, karmaşık verileri net bir şekilde sunarak durumları ve senaryoları anlamamıza yardımcı olabilir. Veri analistliği gelecekteki meslekler arasında önemli bir yer tutacak.

E-spor koçu

Rekabetçi çevrimiçi oyunlar giderek daha popüler hale geliyor. Kazanılacak bazı büyük ödüllerle, oyuncuların bu rekabet avantajına sahip olduklarından emin olmaları gerekir. Bir e-spor koçu strateji, motivasyon ve adil oyun konularında yardımcı olabilir. Gelecekteki meslekler arasında e-spor koçluğu şaşırtıcı düzeyde popüler olabilir.

Epidemiyolog

Artan hastalıklar ve salgın hastalıklar epidemiyolojinin de gelecekteki meslekler arasında önemli bir rolü olacağını gösteriyor.

Ziraat Mühendisliği

Artak kuraklıklar, su kıtlığı, azalan tarım alanları ve sürekli artan tarım ihtiyacı.İhtiyaçların en verimli şekilde giderilebilmesi için ziraat mühendisliğine duyulan ihtiyaç artacak gibi görünüyor. Bu yüzden ziraat mühendisliği gelecekteki meslekler arasında önemli bir rol oynayabilir.

"Hangi mesleğin önü açık?" sorusu sorulduğunda aslında ilgi alanları da göz önünde bulundurulmalıdır. Yukarıda sıralanan mesleklerden birine eğiliminiz olduğunu düşünüyorsanız, şimdiden bununla ilgili küçük de olsa çalışmalara başlamanızda fayda var.

Etiketler: gelecekteki meslekler, hangi mesleğin önü açık, gelecekteki meslekler liste

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap