Geminid Meteor Yağmuru Nedir? Geminid Meteor Yağmuru Ne Zaman Gerçekleşecek?


Teknonce > Astronomi > Geminid Meteor Yağmuru Nedir? Geminid Meteor Yağmuru Ne Zaman Gerçekleşecek?
Geminid Meteor Yağmuru Nedir? Geminid Meteor Yağmuru Ne Zaman Gerçekleşecek?

Google'ın özel bir doodle hazırlayarak duyurduğu ve yılın son gök olayı olan Geminid meteor yağmuru nedir? Geminid meteor yağmuru ne zaman gerçekleşecek? Geminid meteor yağmuru Türkiye'de izlenebilecek mi? Meteor yağmuru nasıl oluşur? İşte ayrıntılar...

Geminid Meteor Yağmuru Nedir? Geminid Meteor Yağmuru Ne Zaman Gerçekleşecek?

"Meteor yağmurlarının kralı" olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda meydana çıkan bir meteor yağmurudur. Geminidler her yıl en iyi meteor yağmurlarından biri olarak kabul edilir, çünkü bireysel meteorlar parlaktır ve zirve gökyüzünde meteor akışını saatte 120 meteor gibi yüksek oranlarda görebilir.  

2018 yılının çıplak gözle seyredilebilecek son meteor yağmuru olan Geminid, 13 Aralık gününü 14 Aralık'a bağlayan gece yaşanacak. 5 Aralık'ta başlayan meteor yağmuru, bu gece en yoğun seviyeye ulaşacak. Dünyanın her yerinden saat 02:00 civarında rahatlıkla gözlemlenebilecek. Meteor yağmuru, Ay'ın hilal evresinde az ışık yansıttığı zamanda yaşanacak. Bu sayede atmosfere giren göktaşlarının görülmesi kolaylaşacak.

Meteor Yağmuru Nasıl Oluşur?

Gökyüzünde yer alan gök cisimlerinden kopmuş küçük parçalara meteor denir. Bu göktaşları, boşlukta yer alan gök cisimlerinin etkisine girmektedir. Gök cisimlerinden kopan küçük göktaşları, bazen de atmosferin çekim alanına girmektedir. Tam da bu sırada, bu göktaşları uzayda yüksek bir hızla ilerlerken ışıklı izler bırakır ve bu izler hava yüzeyiyle sürtünür. Bu sürtünmeden dolayı ise kızışma olur. Gökyüzünde gerçekleşen bu olaya "meteor yağmuru" adı verilmektedir. Meteor yağmurları aynı zamanda gece karanlığında yeryüzünden çıplak gözle de izlenebilmektedir. Halk arasında bu olay yıldız kayması olarak da bilinir. 

Meteor yağmurları, uzayda gerçekleşen en sık uzay olayları arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ise, evrende birçok gök cisminin yer alması ve bu gök cisimlerinden çeşitli nedenlerden dolayı parçaların kopmasıdır. Kopan bu ufak gök cisimleri, dünya atmosferine girdiklerinde yüksek hızın neden olduğu sürtünmeden dolayı arkasında ışık bırakır ve böylece meteor yağmuru adı verilen olay gerçekleşmiş olur. 

Geminid meteor yağmuru Türkiye'de akşam saatlerinden itibaren gökyüzünün açık olduğu yerlerde izlenebilecek.

Etiketler: geminid meteor yağmuru nedir, geminid meteor yağmuru ne zaman gerçekleşecek, geminid meteor yağmuru türkiyede izlenebilecek mi, meteor yağmuru nasıl oluşur

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap