Gerçekleştirilen İlk Kafa Nakli Başarılı Oldu


Teknonce > Bilim > Gerçekleştirilen İlk Kafa Nakli Başarılı Oldu
Gerçekleştirilen İlk Kafa Nakli Başarılı Oldu

Kafa nakli üzerine çalışmalarıyla adını duyuran İtalyan bilim insanı  Prof. Sergio Canavero'nun ilk kafa nakli denemesinin başarıyla sonuçlandığı açıklandı.

2015 yılında gerekli izinlerin verilmesi durumunda gönüllü bir denek ile tıp tarihindeki ilk kafa naklini gerçekleştirme isteğiyle gündeme gelen Canavero yaptığı açıklamada bir kadavra üzerinde yapılan kafa nakli denemesinin başarılı olduğunu duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Çin'de yapılan operasyon 18 saat sürerken, nakil işlemi yapılan kafa tüm omurga, kan damarları ve sinirler ile bedene bağlandı.Geçtiğimiz aylarda canlı birer fare ve sıçan arasında kafa nakli gerçekleştiren bilim insanı, farenin kafasını başarıyla sıçana nakletmeyi başarmış ve operasyondan sonra oluşan iki başlı canlı 36 saat boyunca hayatta kalmıştı. Geçen yıl ise bir maymuna kafa nakli gerçekleştirilmiş ve maymun da 20 saat hayatta kalabilmişti. Deneylerini insan bedeni üzerinde sürdürmeye karar veren Canavero, ilk deneyini bir ölü bedeninde gerçekleştirmiş oldu ve damarlar, sinirler ve omurganın başarılı şekilde bağlandığı duyuruldu.

Canavero, gerekli desteğin sağlanması halinde canlı insan vücudunda kafa naklinin mümkün olduğunu ve başarabileceğini söylüyor. Bu desteği alabileceği ve yasal engel bulunmayan ülke olarak da Çin'i bulmuş gibi görünüyor. Bilim insanının nakil denemesi için SMA hastası Rus bilim insanı Valeri Spiridonov ise bu çalışmada gönüllü olduğunu açıklamıştı. Ancak şimdilik Canavero, canlı bir beden üzerinde insan kafası nakli gerçekleştirmiş değil.

Uzmanlar tarafından kafa naklinde en zor kısmın ise omurilik olduğu söyleniyor. Omuriliğin tam olarak yerine oturabilmesi için Polietilin glikol maddesinin kullanılması planlanıyor. Elbette bu süreçte damar ve sinir bağlantıları da bir hayli önemli. Ameliyatın ardından da nakil yapılan kişi bir aya yakın bir süre boyunca yapay koma halinde tutulacak. Canavero'nun en geç 2021 yılına kadar canlı bir bedende kafa naklini denemesi planlanıyor.

Canavero'nun operasyonun başarılı olacağına inancı tam görünüyor. Ancak bilim camiasında kafa nakline ilişkin görüşler, Canavero'nun karşıt cephesinde toplanmış durumda. Onlara göre mevcut teknolojimiz, kafa nakli için yeterli değil. Birkaç yıldır ara ara Dünya medyasına yansıyan kafa nakli çalışmalarının nereye ulaşacağını ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

Etiketler: kafa nakli çalışmaları, canavero, bilim, insan kafası nakli

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap