Giordano Bruno Kimdir ve Eserleri Nelerdir? Giordano Bruno'nun Hayatı


Teknonce > Bilim > Giordano Bruno Kimdir ve Eserleri Nelerdir? Giordano Bruno'nun Hayatı
Giordano Bruno Kimdir ve Eserleri Nelerdir? Giordano Bruno'nun Hayatı

Dünyanın yuvarlak olduğunu söylediği için yakılan bilim insanı Giordano Bruno kimdir? Bruno'nun eserleri nelerdir? İşte Giordano Bruno'nun hayatı.

Giordano Bruno kimdir? Giordano Bruno'nun Hayatı

1548 yılında İtalya'da Nola kasabasında dünyaya gelen Giordano Bruno filozof, matematikçi, gökbilimci ve okültist olarak bilinir. Soylu bir ailenin çocuğudur. On altı yaşındayken Dominiken tarikatına giren Bruno eğitiminin önemli bir kısmını burada aldı. Kopernik'in evren görüşünden haberdar olunca kiliseden ve Hristiyanlıktan soğumuş ve tarikattan ayrılmıştır. Kiliseye karşı olan fikirleri duyulunca tepkileri üzerine çeken Bruno, Engizisyon baskısından kurtulmak için önce Roma'ya ardından da Kuzey İtalya'ya kaçmıştır. (Kopernik'in evren görüşü için tıklayın.)Kilise tarafından dinsizlikle suçlanan Bruno, yakalanmamak için bundan sonraki hayatını sürekli kaçarak yaşamıştır. Sırasıyla Cenevre, Güney Fransa, Paris ve Londra'ya kaçan Bruno, Londra'da eserlerinin bir kısmını bastırmayı başardı. Buradan sonra Almanya'ya geçen Bruno, burada da eserlerini yayınlatma çabalarını sürdürdü. Buradan Zürih'e geçti ve ardından da bir aristokratın daveti üzerine Venedik'e gitti. Venedik'te Galileo Galilei ile tanıştı. Buradayken bir aristokratla ters düşmesinin ardından, ihbar edilerek Engizisyon mahkemesine yakalandı.

Engizisyon mahkemesi Bruno'ya "sapkın" fikirlerinden vazgeçmesi ve sonsuz evren fikrinin Tanrı'ya isyan olduğunu söylemesi için baskı yapsa da Bruno fikirlerinden vazgeçmedi. Bunun ardından da kilise tarafından idama mahkum edilerek 17 Şubat 1600'de yakıldı. Bu durumdan dolayı Giordano Bruno bilim şehidi olarak da anılmaktadır.

Giordano Bruno'nun Eserleri/Kitapları

-Şamdancı (1582)

-Neden, ilke ve birlik üzerine (1584)

-Sonsuz evren ve dünyalar üzerine (1585)

-Yiğitçe öfkeler üzerine (1585)

-Küllerin Şöleni

- Diyaloglar

Giordano Bruno'nun Akıllarda Kalan Sözleri

-Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar.

- Giordano Bruno, kendisine ölüm kararını bildiren yargıca "Ölümümü bildirirken siz benden daha çok korkuyorsunuz." demiştir.

- Bruno yaşamın amacına dair şu sözleri sarfetmiştir: "Yaşamın amacı, kaderi anlayabilmektir; çünkü bu bilgi gerçek kurtuluş olan Tanrı ve sonsuzla birleşme bilincine bizi yöneltebilen tek şeydir."

-Zaman her şeyi alır ve her şeyi verir.

-Zaferin elde edilebilir olduğunu düşünerek mertçe savaştım. Ne yazık ki ruhumun gücü bedenimden esirgenmiş. İnanıyorum ki gelecek kuşaklar gerçek uğruna savaşmayı tüm yaşam zevklerinden üstün tutacaklardır.

-Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince, diğerleri de yanlış gider.

-Büyücüler inanç sayesinde, fizikçilerin hakikat sayesinde yaptıklarından daha fazlasını yaparlar.

Etiketler: giordano bruno hayatı, giordano bruno kimdir, giordano bronu eserleri, giordano bruno kitapları, giordano bruno sözleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap