GitHub'a Dünyanın En Büyük DDoS Saldırısı!


Teknonce > Teknoloji > GitHub'a Dünyanın En Büyük DDoS Saldırısı!
GitHub'a Dünyanın En Büyük DDoS Saldırısı!

GitHub, internet tarihinin en büyük DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırısına maruz kaldı. Siber saldırı esnasında sistem saniyede 1.35 terabitlik veri akışıyla karşılaştı ve hizmet toplam 10 dakika boyunca erişilemez hale getirildi.

GitHub, yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisidir. Yapılan açıklamaya göre şirket, internet tarihinin en büyük DDoS saldırısına maruz kaldı. DDoS saldırısı, hackerların en çok kullandığı yöntemlerden birisi olarak biliniyor.Sunucuları ele geçirmek ve siteyi erişme kapatmak için gerçekleştirilen bu saldırı türü, siteye yoğun bir trafik göndererek çökmesine neden oluyor. Bu duruma maruz kalan GitHub, saniyede 1.35 terabitlik veri akışıyla karşılaştı ve siteye 10 dakika boyunca erişilemedi. Bunun üzerine Akamai Prolexic’ten destek alan şirket, yoğun bir çalışma sonucunda siteyi geri almayı başardı. Şirket, 28 Şubat'tan bu yana saldırılara maruz kalıyor ve direniyordu.

Önceki saldırılardan alışıldığı gibi bu seferki saldırıda botnet yoktu. Bunun yerine, hackerlar farklı bir yol izledi. GitHub'ın IP adresini sızdırdılar ve genelde veritabanı odaklı siteleri hızlandırmak için kullanılan memcached sunuculara sorgular gönderdiler. Sunucular daha sonra bu isteklerin verilerini GitHub'a döndürdü ve veri akışı bir anda 50 katına çıktı. 

GitHub'un böylesine büyük ve geniş çaplı bir saldırıyla başa çıkabilmesi ise internet dünyasında bir başarı olarak yorumlandı. Başarıya ulaşması durumunda hackerların planlarının ne olduğu ise bilinmiyor. Bu başarısız girişimin ardından şirketler de bu yeni saldırı tarzına karşı önlemler almaya başladılar bile. İlerleyen günlerde de benzer saldırı girişimlerinin yaşanması bekleniyor.

Etiketler: siber saldırı, github, hacker

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap