Gizli Kutu Yarın Uzaya Gönderiliyor


Teknonce > Astronomi > Gizli Kutu Yarın Uzaya Gönderiliyor
Gizli Kutu Yarın Uzaya Gönderiliyor

Geçen hafta Türkiye'yi ziyaret eden Elon Musk'ın şirketi Space X, yarın gizemli uzay yolculuğuna çıkıyor. Elon Musk, Amerikan Hükümeti için uzaya ne taşıyacak?

Elon Musk'ın şirketi Space X, Zuma kod adını verdiği gizli bir görev için, içinde ne olduğu bilinmeyen yükü Falcon 9 roketi ile Dünya'nın yörüngesine gönderme hazırlıklarında. Zuma'nın uzaya ne zaman fırlatılacağı bile sır gibi saklanıyordu ancak bugün fırlatmayla ilgili bazı ayrıntılar medya organlarına yansıdı bile. Elon Musk, Falcon 9 roketini Türkiye saati ile yarın (16 Kasım 2017) sabah 04:00 - 06:00 arasında uzaya fırlatmayı planlıyor. Falcon 9, Amerika'nın Florida eyaletinde yer alan Kennedy Uzay Merkezi'nden yolculuğuna çıkacak ve Dünya'nın yörüngesine Zuma kod adlı gizli bir yük bırakacak. Space X firmasının fırlattığı diğer roketlerin aksine Falcon 9'un fırlatılma anına hiçbir görüntü yayınlanmayacak.

Bunların yanında dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise, Space X'in önceki anlaşmalarında yer alıyor. Dünya devi roket ve savunma şirketi olan Northrop Grumman yakın zamanda, gerçekleştirilecek bu görev için Space X firması ile anlaştığını duyurmuştu. Northrop Grumman yetkilileriyle yapılan görüşmeler de Zuma hakkında bilgi edinilmesi için bir sonuç vermiyor. Şirket yetkilileri, bunun gizli bir görev olduğunu ve Zuma'nın içeriğine dair bir şey açıklamayacaklarını belirtiyorlar.

Yani roket fırlatması ve gizli Zuma görevinin üç ayağı olan Space XNorthrop Grumman ve Amerikan hükümeti kanatlarının hiçbirinden konuya dair bir açıklama ya da bir ipucu gelmiyor. Bu durum da haliyle Zuma'ya olan merakı arttırıyor. Ancak gelen haberlere göre Zuma, uzaya fırlatışının ardından Dünya'nın yörüngesine sabitlenecek. 

Normal şartlarda roket dün gece fırlatılacaktı ancak istenilen doğal koşulların olmadığı gerekçe gösterilerek ertelendi. Amerikan hükümeti ise uydunun bir an önce fırlatılması için şirkete baskı uyguluyor. Amerikan hükümeti Space X'e en geç bu ayın sonuna kadar süre tanımış durumda. 

Bu gizli anlaşmalar bir yana, Space X firması da uzay çalışmalarında ilerleyişini sürdürmeye devam ediyor. Özel bir şirket olarak uzay çalışmalarında bu denli aktif olmaları ve yukarıda sıralanan şirket ve devlet bağlantıları, ilerleyen zamanlarda Space X'in adını daha çok duyacağımıza işaret. 

Etiketler: space x, zuma, uzay çalışmaları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap