Google Chrome Kısayol Tuşları


Teknonce > Bilgisayar > Google Chrome Kısayol Tuşları
Google Chrome Kısayol Tuşları

Teknoloji devi Google'ın internet tarayıcısı olan Chrome'da kullanıcılara işlem kolaylığı sağlayan kısayol tuşlarını sizler için derledik.

Google, her alanda olduğu gibi internet tarayıcısında da kullanıcılarına kolaylıklar sunmakta. Klavyedeki bazı tuşları kullanarak birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sekme ve Pencere İşlemleri İle İlgili KısayollarCtrl + N : Bu tuş kombinasyonu sayesinde yeni bir pencere açabilirsiniz. 

Ctrl + Shift + N : Gireceğiniz sitelerin internet geçmişinize eklenmesini istemediğiniz durumlarda kullanabileceğiniz gizli bir pencere açmanızı sağlar.

Ctrl + T : Bu iki tuşa aynı anda basmanız halinde yeni bir sekme açılır ve otomatik olarak o sekmeye geçiş sağlanır.

Ctrl + Shift + T : Birden çok sekme açıkken bazen yanlışlıkla kapatmak istediğimiz sekmeyi değilde farklı bir sekmeyi kapatırız. Bu tuş kombinasyonu bilmeden kapatılan sekmeyi tekrar açmak için kullanılır.

Ctrl + Pg Dn : Açık olan sekmeler içinde bir sonraki sekmeye gitmek için kullanılır. Bir önceki sekmeye ulaşmak için ise Ctrl + Pg Up kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Belirli bir sekmeye gitmek için ise Ctrl + gitmek istediğiniz sekmenin sırası tuşlarına aynı anda basmanız gerekir. Örneğin 1.sekmeye gitmek için Ctrl + 1 şeklinde kullanılmalıdır.

Alt + Home : Geçerli sekmede Chrome anasayfanızı açar.

Ctrl + W veya Ctrl + F4 : Açık olan sekmeleri kapatmak için bu kısayol kullanılır. Chrome'u tamamen kapatmak için ise Alt + F4 tuşlarına aynı anda basmanız gerekir.

Alt + Boşluk + N : Chrome'u simge durumuna küçültmenizi sağlar. Pencereyi ekranı kaplayacak şekilde büyütmek için ise Alt + Boşluk + X kombinasyonu kullanılır.

Yukarıda paylaştığımız kısayollar sekme ve pencere işlemleri için kullanılmaktadır. Chrome özellikleri ile ilgili kısayollar ise şu şekildedir.

Chrome Özellikleri İle İlgili Kısayollar

Ctrl + Shift + B : Yer işaretleri çubuğunu göstermek veya gizlemek için kullanılır.

Ctrl + Shift + O : Yer işareti yöneticisini açmanızı sağlar. Burada yer işareti koyduğunuz sitelerle ilgili bir takım işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Ctrl + H : Bilindiği üzere tarayıcıdan girdiğimiz tüm sayfalar tarayıcı geçmişine eklenir. Bu tuş kombinasyonu geçmişi görüntülemek için kullanılır.

Ctrl + J : İndirilenler sayfasını yeni bir sekmede açmanızı sağlar.

Shift + Esc : Bu tuş kombinasyonunu kullanarak Chrome görev yöneticisini açabilirsiniz. Görev yöneticisinden istediğiniz sekmeleri kapatabilirsiniz.

Ctrl + F veya F3 : Mevcut sayfada arama yapmanızı sağlar.

Ctrl + Shift + J veya F12 : Geliştirici araçlarını açar. Genelde webmasterlar tarafından kullanılsa da bazı kişiler ekranı tablet modunda veya mobil görünümde görmek için kullanırlar.

Ctrl + Shift + Del : Tarama verilerini temizle sayfasını açar.

F1 : Chrome yardım merkezini açarak karşılaştığınız sorunlara dair çözümler bulmanızı sağlar.

Etiketler: google chrome kısayol tuşları, sekme kapatma kısayolu, kapatılan sekmeyi açma kısayolu, arama tuşu kısayol

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap