Google HTC'yi Satın Aldı


Teknonce > Teknoloji > Google HTC'yi Satın Aldı
Google HTC'yi Satın Aldı

Dün gerçekleştirildiği duyurulan anlaşmayla birlikte Google resmen HTC'yi satın aldı.

Sanal gerçeklik alanındaki çalışmayalarıyla beğeni toplayan HTC, uzun bir süredir telefon piyasasında yaşadığı düşüşten kurtulamıyordu. Yazılım alanında artık piyasanın ciddi bir bölümünü ele almış olan Google'ın ise bir süredir yeni alanlara girme çabasını hepimiz biliyoruz. Kendi markasıyla başka firmalara telefon ürettiren Google, artık bu işi kendi yapacak. Geçtiğimiz yıl içinde Google'ın HTC'yi satın alacağı yönünde söylentiler çıkmış ancak bu anlaşma bir türlü gerçekleşmemişti. En sonunda bu iki teknoloji şirketi anlaşmaya vardı ve HTC'nin telefon bölümü resmen Google'ın oldu. 

Bilindiği gibi Google, Pixel serisini HTC'ye yaptırmıştı. Google'ın HTC'nin mobil bölümünü satın almasından sonra yapılan anlaşmaya göre Pixel'i üreten ekip de olduğu gibi Google bünyesine katıldı. Bunun yanında HTC’nin mobil alandaki fikri mülkiyet hakları ve patentleri de ekiple birlikte satın alındı.

Bu satın almanın Google'a toplam maliyeti ise 1.1 milyar dolar olarak açıklandı. Bu satın almada Google'ın en büyük kazancının, Tayvan'ın en güçlü Ar-Ge ekibini kadrosuna katması olarak gösteriliyor. Mobil piyasada zaten belirgin bir düşüş yaşansa da HTC'nin Ar-Ge kadrosu teknoloji dünyasındaki güçlü kadrolardan biri olarak gösteriliyordu. Google, bu satın almayla birlikte güçlü bir ekibi de bünyesine katmış oldu.

Telefon sektöründen çıkmış olsa da HTC'nin sanal gerçeklik alanındaki çalışmalarının süreceği açıklandı. Nitekim HTC bu alanda oldukça başarılı ürünler ortaya koymasıyla biliniyor. Şirketin tamamen bu alana odaklanıp, buradaki başarılarını arttırması bekleniyor. Google'ın ise HTC mobil ve kadrosuyla telefon piyasasına ne gibi yenilikler getireceği şimdiden merak konusu

Etiketler: google htc, telefon, teknoloji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap