Google Street View Nedir? Google Street Ne İşe Yarar?


Teknonce > Teknoloji > Google Street View Nedir? Google Street Ne İşe Yarar?
Google Street View Nedir? Google Street Ne İşe Yarar?

Google'ın 360 derecelik panoramik görüntülerle oluşturduğu harita hizmeti olan Google Street View nedir? Ne işe yarar? İşte Google Street View'in tarihçesi...

Google Street View Nedir? Google Street View Ne İşe Yarar?

Google Street View, Google Maps ve Google Earth teknolojileri ile bütünleşik olarak dünyadaki birçok kamuya açık alandan caddeler boyunca panoramik görüntülerin izlenebilmesini sağlayan bir Google ürünüdür. 2007 yılında ABD'de başlamış ve o tarihten bu yana kırsal alanları da kapsayacak şekilde sürekli büyümüş ve dünya geneline yayılmıştır.Google Street View panorama görüntülerini, çekilen fotoğrafların birleştirilmesiyle elde etmektedir. Fotoğraflama işleminde genelde araçlar kullanılsa da, araçların giremediği bölgelerde fotoğraflar, yaya trekkerlar, üç tekerlekli bisikletler, yürüyüşler, tekneler, kar motorsikletleri, develer ve su altı aparatları yardımıyla çekilmektedir. Bunun yanı sıra bireysel olarak akıllı telefon uygulamaları ya da yine akıllı telefonlarda bulunan ışık küre uygulamaları ile elde edilerek, Google Maps üzerine aktarılabilmektedir.

Street View'in kökeni 2001 yılında başlayan Google sponsorluğundaki Stanford Üniversitesi'nin Stanford Cityblock Proje'sine dayanmaktadır. Bu proje 2006 yılı Haziran ayında sona ermiş ve elde edilen teknoloji Street View içerisinde dahil edilmiştir. 

Tarihçesi

2007: 25 Mayıs tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde Immersive Media teknolojisi kullanılarak başlatılmıştır.

2008: Mayıs ayında Google Manhattan şehrinden elde ettiği sokak görünümlerinde bulunan yüzlerin bulanıklaştırılması için bir teknoloji geliştirdiğini ve uygulamaya başladığını duyurmuştur. Teknoloji Google'ın resim veri tabanınında bulunan resimlerin içerisinde yüz ve plakaların tanınması için bir bilgisayar algoritması kullanarak, bulduğu bu görüntüleri bulanıklaştırmaktadır. Sokak Görünümü Google Earth uygulamasının 4.3 sürümüne ve Apple iPhone'un haritalar uygulamasının üçüncü parti S60 platformuna dahil edilmiştir. Kasım ayında ise "pegman" tanıtıldı. Ekranın köşesinde küçük sarı insan şeklinde beliren simge, fare ile tutularak haritalarda bulunan mavi çizgili Street View üzerine getirildiğinde, ekranda Street View görüntüleri belirmektedir.

2009: Tam ekran seçeneği tanıtıldı. Akıllı dolaşım (Smart Navigation) sayesinde kullanıcılar görüntülemek istedikleri bölgeye imleçlerini getirip, çift tıklayarak panorama gezinmelerini açabilmelerine olanak sağlandı.

2010: İşletmelerin kapalı manzaraları eklendi. Google kendi cihazlarındaki Android Jelly Bean (Android 4.2) kullanıcılarına, cihazları ile panorama görüntüler çekip, bunları uygulama ile birleştirerek Google Haritalar'da sunabilmelerine olanak sağladı. Şirket ayrıca çekilen bu görüntülerin konumlarının yer aldığı yerleri vurgulayan ayrı bir web sitesi oluşturdu.

2013: İş yerlerinin iç görünümlerinin bulunabileceği alanlar küçük turuncu daireler şeklinde gösterilmeye başlandı. Bu tür işletme, tesis ve kafeler iç panoramik görüntülerinin çekilebilmesi amacıyla anlaşacakları fotoğrafçılar için ek bir işletme yazılımı sağladı. Google tarafından Google Maps'e katkı sağlanması amacıyla araçlar ile girilemeyen yerlerde ödünç olarak verilen sırt çantalarında bulunan panoramik görüntüleme aparatlı çantalar ile seyyar olarak yaya çalışan Street View Trekker'larını çalıştırmaya başladı.

2014: Aynı bölgenin geçmişte çekilmiş sokak görünümleri bulunduğu takdirde, yazılımsal olarak bu geçmiş gösterilmeye başlandı.

2015: Street View ve çevre izleme şirketi Aclima arasında yapılan ortaklık açıklandı. Görüntüleyici otomobillere nitrojen dioksit, ozon ve kirletici partiküllerin algılanabilmesini sağlayacak sensörler eklendi. Ekim ayında Google Cardboard desteği ile kullanıcıların 360 derece sanal gerçeklik ile görünümleri izleyebilmelerine olanak sağlandı.

Kaynak: Wikipedia

Etiketler: google street view nedir, google street view ne işe yarar, google street view tarihçesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap