Google Translate Artık Çevrimdışı Kullanılabilecek!


Teknonce > Teknoloji > Google Translate Artık Çevrimdışı Kullanılabilecek!
Google Translate Artık Çevrimdışı Kullanılabilecek!

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden biri olan Google, onlarca uygulamayla kullanıcılarına hizmet veriyor. Google'ın çeviri işlemleri için kullanılan uygulaması Translate, çevrimdışı kullanılabilecek. İşte ayrıntılar...

Google‘ın ücretsiz çeviri hizmeti olan Translate, piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana internet bağlantısı olmadan da hizmet verebiliyor. Fakat uygulamaya iki yıl önce entegre edilen sinirsel makine çeviri teknolojisi (NMT) yalnızca çevrimiçiyken yapılan Google Translate çevirilerinde kullanılabiliyordu. Teknoloji devi Google yaptığı açıklamayla artık NMT teknolojisinin de çevrimdışı kullanılabileceğini açıkladı.Google tarafından iki yıl önce tanıtılan NMT teknolojisi, cümleleri parçalayarak değil tek seferde çevirebiliyor. En uygun çeviri için daha geniş bir içerik kullanan NMT teknolojisi, daha sonra uygun dil bilgisi özelliklerini kullanarak çevirileri tamamlıyor. Bu sayede çok daha hatasız ve kolay okunabilir cümle ve paragraf çevirileri yapılabiliyor.

Google’ın daha iyi çeviri yapılabilmesi amacıyla iki yıldır kullanıcılara sunduğu bu teknoloji sadece kullanıcılar internete bağlı iken çalışıyordu. Çevrimdışı olarak Google Translate uygulamasına giren kullanıcılar eski teknoloji ile çeviri yapabiliyordu. Kesik kesik cümleler ve anlatım bozukluğu içeren paragraflar, çoğu kullanıcının uygulamaya karşı olumsuz tavır sergilemelerine sebep oluyordu. Google geçtiğimiz gün yaptığı duyuruda artık internet bağlantısı olmayan çevrimdışı kullanıcıların da yeni yapay zeka teknolojisi olan NMT ile çeviri yapabileceklerini açıkladı.

Google, içlerinde Türkçe‘nin de bulunduğu 59 dile bu desteğin verileceğini açıkladı. Her bir dil için yaklaşık olarak 35MB tutacak olan paketler önceden kullanıcı tarafından indirilerek kullanılabilecek.

Etiketler: google translate, google translate çevrimdışı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap