Google'a Nasıl Reklam Verilir?


Teknonce > Teknoloji > Google'a Nasıl Reklam Verilir?
Google'a Nasıl Reklam Verilir?

İlerleyen teknoloji çağında reklam yöntemleri de hızla değişiyor. Artık reklamlar ya da ilanlar internet üzerinden verilebiliyor ve bunun için de en güçlü reklam platformlarından biri Google. Peki Google'a nasıl reklam verilir? İnternette nasıl ilan verilir? Google reklam verme ücreti ne kadar?

Google'a Reklam Nasıl Verilir?

Google'a reklam vermek, tahmin ettiğinizden çok daha düşük bir bütçe istiyor ve aslında oldukça da basit bir şekilde Google'a reklam verebilirsiniz. Google'a reklam verme işlemi adım adım şu şekilde işlemektedir.

Google'a Nasıl Reklam Verebilirim?1. Öncelikle bir gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Gmail, Google'ın mail sistemidir. Google'a aratmanız halinde gmaile kaydolma linki karşınıza gelecektir. Gmail'e girip kişisel bir mail hesabı oluşturun.

2. Google Adwords'e girin ve gmail hesabınızı kullanarak burada bir hesap oluşturun. Google Adwords, Google'a reklam vereceğiniz birim ve sitedir. (Adwords'e girmek için tıklayın.) Adwords'e girdikten sonra kampanya adı oluşturmanız gerekecek. İşletmenizin türü ve belirlediğiniz hedef kitleyle uyumlu olarak bir kampanya adı oluşturun.

3. Bölgeyi seçerken dikkatli olun. Örneğin İstanbul'da hizmet veren ve hedef kitlesi de tamamen burada yer alan bir işletmeyseniz ve reklam bölgesi seçmemişseniz, reklam bütçenizin en azından bir kısmı ziyan olacaktır. 

4. Reklam bütçenizi oluşturun. Özellikle ilk defa Google'a reklam verenlere tavsiyemiz, bütçenizi düşük tutun. Çünkü Google'a reklam verirken doğru kitleye ulaşmak belli bir tecrübe gerektirir. Hatta sırf bu iş için kurulmuş şirketler bile var. Bu şirketleri kullanmadan en doğru hedef kitleye en kısa yoldan siz de ulaşabilirsiniz ancak biraz tecrübe kazanmanız gerekiyor. Burada işletmeniz için seçeceğiniz anahtar kelimeler bile son derece önemli. Düşük bütçeyle girilmiş en az birkaç denemeden sonra reklam veriminizin arttığını farkedeceksiniz.

Burada Google'a reklam verme ücretini siz belirlersiniz. Ne kadar fazla para yatırırsanız, reklamınız o kadar geniş kitleye ulaşır. Yani Google'da sabit bir reklam verme ücreti yoktur.

5. Belirleyeceğiniz anahtar kelimeler işletmenizi doğrudan hedef almalı ve size özel olmalı. Eğer bu ikisi uyumluysa reklamınız doğrudan hedef kitlenize yönelecektir.

6. Faturalandırma kısmında sizden istenen bilgileri eksiksiz girmeniz gerekiyor. 

7. Ödeme için Google Adwords sizlere farklı seçenekler sunuyor. Oradan size uygun ödeme yöntemini seçin ya da (varsa) promosyon kodunuzu girin.

8. Google'a reklam verdikten sonra rapor, analiz ve istatistikleri takip etmenizi öneririz. Bu takip, bir sonraki reklamlarınız için size yol açıcı olacak ve her yeni denemede işletmenize daha fazla müşteri çekecektir. 

Unutmayın ki yayınladığınız reklam işletmenize ve ürünlerinize hiç ilgi duymayan kullanıcıların karşısına çıkarılabilir ve reklam bütçeniz verimsiz bir kullanıma dönüşebilir. Bunun için Google Adwords'e reklamınızı verdikten sonra dikkatlice takip edip verileri denetleyin. Bu sayede Google reklam ajansları kadar iyi olmasa da verimli bir reklam süreci geçirirsiniz.

Etiketler: google reklam verme, google'a nasıl reklam verilir, google reklam verme ücreti, google adwords nasıl reklam verilir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap