Google, Boston Dynamics'i Satıyor


Teknonce > Teknoloji > Google, Boston Dynamics'i Satıyor
Google, Boston Dynamics'i Satıyor

Google'ın robot üretiminden sorumlu birimi Boston Dynamics'in satılacağı kesinleşti. Google'a bağlı şirket kime satılacak?

Google, 2013 yılında yedi firma ile birlikte ABD ordusu için robot üreten ve oldukça başarılı çalışmalara imza atan Boston Dynamics şirketini satın almış ve çalışmalarını üstlenmişti. Geride bırakılan dört yıllık süreçte de önemli başarılara imza atan şirketin satılmak istendiği söylentileri bir süredir ortalıkta geziniyordu. Bugün Google tarafından yapılan açıklamayla söylentilerin gerçek olduğu ortaya çıktı. GoogleBoston Dynamics'i satıyor. Söylentiler Boston Dynamics'in Toyota'ya satılacağı yönündeydi. Ancak yapılan açıklamada Google'ın sahibi Alphabet, Boston Dynamics'i Japon telekomünikasyon ve teknoloji devi SoftBank'a satacağını duyurdu. İki şirket arasında yapılan anlaşmanın ayrıntıları açıklanmazken, Boston Dynamics'in kurucusu ve CEO'su Marc Raibert açıklamasında, "SoftBank ile birlikte robotların yapabileceklerini ve dünyaya sağlayacağı faydaları kanıtlamak için sabırsızlanıyoruz." dedi.

SoftBank'tan gelen açıklamaya göre şirket Boston Dynamics'in tamamını satın aldı. Şirketin ne kadar bir fiyatla elden çıkarıldığı da ne Google ne de SoftBank tarafından açıklanmadı. Bununla birlikte SoftBank, iki ayaklı robotlar üreten bir başka Japonya merkezli oluşum Schaft‘ı da satın aldığını duyurdu. Son olarak 93 milyar dolarlık bir fon kuran Softbank, son dönemde peş peşe yaptığı yatırımlarla da dikkatleri üzerine çekiyor.

SoftBank Group CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Masayoshi Son, açıklamasında robot teknolojilerinin önemine değinerek, insan gücünün yetmediği noktalarda robot teknolojilerine olan ihtiyaca vurgu yaptı. Boston Dynamics’in de robot teknolojisi piyasasındaki yeri ve önemine dikkat çeken Masayoshi Son, bu teknolojiyi ilerleterek insan yaşamını daha da kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirtti. 

Google'ın ise Boston Dynamics’i neden elden çıkardığı herkesçe merak konusu. Oysa şirket, Google bünyesinde geçirdiği dört yıl boyunca adından sıkça söz ettirmiş ve oldukça başarılı .çalışmalar ortaya çıkarmıştı. Kurulduğu dönemde Massachucets Instute of  Technology’den (MIT) ayrılan  Boston Dynamics, Atlas ve BigDog gibi robotları geliştirerek, robot teknolojileri mühendisliğinde liderliği ele almış ve piyasayı şekillendiren şirketlerin başında yer almıştı. 

Şirketin yeni sahipleri şirketin çalışma kadroları ve politikalarında bir değişikliğe gitmezse, ilerleyen zamanlarda Boston Dynamics'in adının daha çok duyulacağı da şimdiden söylenebilir.

Etiketler: robot teknolojisi, robot, Boston Dynamics, teknoloji, SoftBank, google, toyota, Schaft, MIT, Atlas, BigDog

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap