Google'dan Uber'e Büyük Darbe


Teknonce > Teknoloji > Google'dan Uber'e Büyük Darbe
Google'dan Uber'e Büyük Darbe

Son günlerde özellikle Türkiye'de büyük yankı uyandıran Uber, darbe almaya devam ediyor. Uber, bu sefer Google'dan darbe aldı. İşte ayrıntılar...

Uber, taksilere alternatif olabilmek adına oluşturulmuş bir özel araç çağırma uygulamasıdır. Türkiye'de vergilerini ödemediği iddiasıyla kullanımı yasaklanan Uber, geçtiğimiz günlerde D2 belgelerini kiraladığı turizm acentelerinden darbe yemişti(İlgili haber için tıklayın.). Turizm acenteleri işlerine devam edebilmek için Uber'e kiraladıkları D2 belgelerini geri toplamışlardı. Uber'e bir darbede Google'dan geldi.Uber kullananların bildiği ve en çok kullandığı özelliklerden biri olan Google Maps üzerinden araç çağırma özelliği, Google tarafından sonlandırıldı. Bilindiği üzere Google Maps aracılığıyla bulunduğunuz yere uygulamadan çıkmadan bir Uber aracı çağırmak mümkündü. Oldukça pratik bir kullanım sunan ve kullanıcıların beğendiği bu özellik, kullanımdan kaldırıldı. Fakat Google Maps’in Uber desteği tamamen kesilmedi.

Daha önce Google Maps'ten çıkmadan Uber aracı çağırabiliyorken, Google'ın aldığı kararla birlikte artık Maps üzerinden araç çağırmak istediğinizde Uber'e yönlendirileceksiniz. Google’ın almış olduğu bu karar, iki uygulama arasındaki entegrasyonu tamamen sonlandırmayacak. Çağırdığınız Uber aracının yerini ve konumunu Google Maps üzerinden takip edebileceksiniz. Buna ek olarak bir araç çağırma ihtiyacınız olduğunda, Maps uygulaması üzerinden etrafınızdaki müsait araçları görebileceksiniz.

Google'ın, Uber'in en büyük rakibi olan Lyft isimli uygulamada hisse sahibi olduğundan dolayı bu kararı almış olacağı tahmin ediliyor. İlerleyen günlerde Google'ın, aldığı bu kararın sebebini kamuoyuyla paylaşacağı düşünülüyor. Dünya genelinde zor günler geçiren Uber'in, Google'ın bu kararına karşı nasıl bir tutum sergileyeceği ise merak konusu. Ülkemizde de taksiciler arasında yaşanan büyük problemler nedeniyle uzun süre gündemde kalan şirket, Avrupa’da da bazı ülkeler tarafından kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Bu sorunlarla boğuşan Uber, Google’ın aldığı kararla birlikte kullanıcı kaybı yaşayabilir. Çünkü android kullanıcılarının en pratik erişim özelliği ortadan kalkmış oldu.

Darbe üstüne darbe alan Uber'in nasıl bir yol izleyeceği henüz bilinmese de şirketin daha zor günler yaşayacağını söylemek mümkün.  

Etiketler: uber, google maps uber

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap