Google'dan Çocuklar İçin Kodlama Dili Vurgusu! Scratch Nedir?


Teknonce > Bilgisayar > Google'dan Çocuklar İçin Kodlama Dili Vurgusu! Scratch Nedir?
Google'dan Çocuklar İçin Kodlama Dili Vurgusu! Scratch Nedir?

Günümüzde hızla yükselen ve geleceğin şekillenmesinde alanını hızla genişleten yazılım ve kodlama için Google, çocuklar için bir doodle yayınladı. İşte çocuklar için kodlama dilleri... Scratch nedir?

Çocuklar için kodlama dillerini tekrar gündeme getiren Google, bugün için hazırladığı doodle ile kodlama dillerinin önemini bir kere daha gündeme getirdi. Google, kodlama dilleri ve programlama eğitimlerinin çocuk yaştan itibaren verilmesi gerektiğini savunuyor. Yaşadığımız dönemde teknolojinin geldiği nokta göz önünde bulundurulduğunda hak vermemek mümkün değil. Peki kodlama ve yazılım çocuklara en kolay yoldan nasıl öğretilir?Google'ın bugün için hazırladığı doodle'da çocukların kod yazmasının 50. yılı kutlanıyor. Mini bir oyun ile çocukların kolay bir şekilde nasıl kodlama dilleri öğreneceği de tekrar gündeme taşındı. Tasarlanan oyunun amacı, tavşanı kutular üzerinde yönlendirerek havuçları alıp,hedeflenen noktaya dönmesini sağlamak.

Kişisel bilgisayar yaygınlaşmadan önce, 1960'larda, Seymour Papert ve MIT çalışanları çocuklar için tasarlanan Logo'yu geliştirdi. Logo ile çocuklar bir tavşanın hareketlerini yönlendirerek çocuklara matematik ve bilimde yeni fikirler geliştirme fırsatı tanıdı. Papert ve çalışma arkadaşları, yazılım ve kodlama dillerinin bir gün insanlık için bu denli önem kazanacağını ön görmüş olmalılar.

Bununla birlikte Scratch kullanarak çocuklar, kodlama blokları aracılığıyla kendi hikayelerini, oyunlarını ve animasyonlarını oluşturabilir. Bu da basit bir şekilde yazılım ve kodlamaya başlamak anlamına geliyor. Bununla birlikte burada geliştirilen projeler, çevrimiçi topluluk aracılığıyla dünyanın dört bir yanından insanlarla paylaşılabiliyor.

Programlama öğrenmek, birçok uzman görüşüne göre, çocuk yaştan başlanması gereken bir eğitim. Bu sayede bu yetişen bireylerin ilerleyen yaşlarda bu alandaki üretkenliği de yükseltilmiş oluyor.  Dönemin şartları ise gösteriyor ki artık programlama dilleri, kodlama ve yazılım matematik ve türkçe gibi temel dersler arasında yer almalıdır. Yeni bir dil öğrenimine benzetilen programlama dillerine ne kadar erken yaşta başlanırsa, öğrenmesi de o kadar kolay oluyor.

Scratch Nedir?

Scratch, Amerika'daki MIT’nin geliştirdiği, çocukların öğrenme seviyesine uygun olarak tasarlanmış, basit bir arayüze sahip program geliştirme ortamıdır. Bu ortamda çocuklar, kullanacakları hazır haldeki fonksiyonları fare ile sürükleyerek animasyonlar, oyunlar ve hikayeler oluşturabiliyorlar. 

Renkli ve eğlenceli bir arayüze sahip olan program, çocuklara oyun gibi geldiği için öğrenmeleri de daha kolay oluyor. Hazır halde bulunan fonksiyonlar, kategorilere ayrılmış şekilde seçenekler arasında yer alıyor. Çocuklar buradan istediklerini seçip kullanarak oyun oynar gibi programlama öğreniyor.

Scratch bilgisayara kurulabileceği gibi web sayfası üzerinden de kullanılabiliyor. Ortama üye olunması halinde de diğer kullanıcıların tasarımları da takip edilebiliyor ve kendi tasarımlarınız da yayınlanabiliyor.

Buraya tıklayarak scratch'e erişebilirsiniz.

Etiketler: scratch nedir, çocuklar için yazılım eğitimi, çocuklar için kodlama eğitimi, google doodle, teknoloji, çocuklar için yazılım öğreyen oyunlar

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap