Google Genom Projesine Dahil Oluyor


Teknonce > Bilim > Google Genom Projesine Dahil Oluyor
Google Genom Projesine Dahil Oluyor

Google Al'nin DeepMind firması İngiltere'nin Genomic England adlı bakanlığıyla yaptığı ortak çalışma sonucu insan genomlarının izlenmesine yardımcı olacak bir projeye başlıyor. Bu sistemle genetik hastalıkların izlenmesi, hastalıkların risklerinin önceden belirlenmesi gibi kolaylıklar sağlanacak.

Genom bir insanın DNA birimlerinin tümü demektir. Genom daha geniş manada bir insanın fizyolojik ve kimyasal özelliklerinin nasıl işlediği konusunda bilgilerin bulunduğu şifrelerdir. Geniş manada düşünülürse insan bedeninin algoritması, temel işlemlerin kodları şeklinde ifade edilebilir.Bu zamana kadar incelenmesi ve kodlanıp takip edilmesi bir hayli zor olan genomun elektronik ortama aktarılması ve bilgi takibinin burdan yapılması DeepMind firması sayesinde mümkün olacak. Bu durum da genom dizilerinin incelenmesini ve bağlantılarının incelenmesini mümkün kılarak farklı tedavi yöntemleri oluşturmaya yönelik kullanılacak. Genomik hastaların tedavi süreçlerinin aranması DNA içerisindeki bağıntının incelenmesi kolaylaşacak. Özellikle kanser gibi hastalıkların genom yapılarının incelenmesiyle tedavisinin gerçekleştirilebileceği düşünülüyor.

Çok önemli bir gelişme de Google'nin işin içine girmesiyle bu genom dizilerinin oluşturulmasında önemli bir maliyet düşüşü yaşanacak. Daha önce yapılan çalışmalarda ilk insan genom dizisi 3 milyar dolar gibi bir rakama oluşturulmuşken şimdi bu raklam bin dolar gibi bir rakama düşecek. Bu maliyet azalışı da bilim ve sağlık alanında büyük bir tasarruf demek.

Yapılması amaçlanan çalışmada ilk olarak 100.000 insanın genom dizilerinin bilgisi çıkarılacağı söyleniyor. Genomic England adlı kurumun açıklamalarına göre de bu sayının yeterli olmadığı ve artması beklendiği söyleniyor. Bu bilgilerin saklanması da ulusal bir birim aracılığıyla sağlanacak. Tüm sağlık hizmetlerine açık olarak kullanılabilecek bu birim genel bir kontrol ve izleme merkezi pozisyonunda bir çok soruna ışık tutmayı amaçlıyor. Temel hedeflerin dizilerin incelenmesiyle karşılaşılabilecek sorunlu kodlara göre tedavi bulmak. Aynı zamanda da oluşabilecek hastalıklara karşı da önlemler almak. Henüz başında olunan bu incelemenin ilerleyen zamanlarda büyük katkılar sağlayacağı tartışılmaz.

Bu tür bir arşivlemenin yapılması insanların özel bilgilerinin özel şirketlerin bilgisinde olması manasına geldiği için bazı açılardan tedirgin olunabilir. Ancak gelişen dünya düzeni ve mevcut imkanlar göz önünde bulundurulduğunda yaşanan gelişmelerin faydalı yönlerinin daha çok olacağı düşünülebilir. Bu kodların insan zihniyle değerlendirilmesinin bir hayli zor ve zaman alacağı düşünülürse yapay zeka ortamında değerlendirilmesi bazı sorunların çözümünde faydalı olacak yöntemler bulmaya yardımcı olabilir.

Etiketler: google, google ai, deepmind, genomic england, genom dizisi, dna, kanser, yapay zeka, bilim sağlık,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap