Google Hakkında Bilinmeyen Gerçekler


Teknonce > Teknoloji > Google Hakkında Bilinmeyen Gerçekler
Google Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Google uzun bir süredir internet kullanıcılarının vazgeçilmezi. Derinlemesine incelendiğinde insanı neredeyse ürperten bir sisteme sahip olan Google hakkında bilmediğimiz aslında çok şey var. Bir kısmını sizler için derledik.

İnternet kullanırken hiçbir arama motorunun olmadığını düşünün. İnternette aradığınızı bulmak bir yana, internette gezinmek diye bir tabir hiç olmayabilirdi. Bu anlamda arama motorlarının aslında bizler ve internette gezinme deneyimlerimiz için çok anlam ifade ettiğini vurgulamak gerekir. Google gibi motorları kurmak içinse çok güçlü sistem ve yazılımlara ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla da motorun kendisiyle ilgili bilgileri toplamak da bir hayli zorlaşıyor. Hatta arama motorları, manipüle edilmemek için, kendileriyle ilgili bilgilerin bir kısmını kamuoyuyla hiçbir şekilde paylaşmıyor. Bu bilgilerin bir kısmını sizler için derledik. Bakalım bunlardan kaç tanesini biliyorsunuz.

1- Google İnternette İçinde En Çok Veri Barındıran Sistem

Google, bünyesinde 3 milyardan fazla web sitesi barındırıyor. Bu sitelerin içerikleri değil, sadece bu içeriklere ulaşmak için kullanılan linkler bir kağıda basılsaydı kağıt 130 mil (yaklaşık 209 km) uzunluğunda olurdu. Google'da aramalarınızı yaparken google aradığınız kelimeyle ilişkili siteleri tüm bu veri arasından size ulaştırıyor. Üstelik saniyeler içinde. Sitelerin arama motorlarında yükselebilmesi ve daha çok kullanıcıya ulaşması için de SEO çalışmaları yapılmalı. Siteler kendi alt yapılarını arama motorlarına uygun şekilde oluşturmadıkları sürece, bu milyarlarca site arasında silinip gideceklerdir. 

2- Google'ın İlk Adı Backrub

Google'ın Stanford Üniversitesi'ndeki bir grup öğrencinin projesi olduğu biliniyor. Bu ödev ilk hazırlandığı zamanlarda öğrenciler sistemin adını Backrub koymuşlar. Peki Google'ın anlamını hiç merak ettiniz mi? İddialara göre Google bir kelime oyunu. Googel ya da Türkçe'de anıldığı şekliyle Googol matematiksel bir terim ve 10100 sayısını ifade ediyor. Yani aslında Google'ın doğru adı Googel. Şirketin bu ismi, tüm bilgileri erişilebilir kılma misyonunu taçlandırmak için kullandığı da söylentiler arasında.

3- Pagerank

Sitenizin SEO çalışmaları yapıldıktan sonra beklentiniz Pagerank'ınızın yükselmesidir. Google siteleri sıralarken, içeriklerinize 1 ile 10 arasında bir değer verir. Bu değer ise sayfanızın özgünlüğü, anahtar kelimelerle uyumluluğu, verdiği bilgilerin sırası ve yoğunluğu gibi birçok kritere göre belirlenir. Pagerank'ınız ne kadar yüksekse Google'da o kadar üst sırada görüntülenirsiniz. Ancak kimse Pagerank'ın ayrıntılarını tam olarak bilemiyor. Bu kriterlerin birçoğu Google tarafından ticari sır olarak saklanıyor. Pagerank denilen ve milyonlarca insanın uğraştığı bu sistem, adını Google'ın kurucularından olan  Larry Page'den alıyor!

4- Peki Ya Google'a Erişim Kesilirse?

Bu durum birçok internet kullanıcısı için kesinlikle korkunç olacaktır. Aslında geçmişte böyle bir durum yaşandı. 16 Ağustos 2013'te Google'a erişim sadece beş dakikalığına kesildi. Bu süre içerisinde internet kullanım oranı %40 azaldı. Sadece bu örnek bile, arama motorlarının internet için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 

5- Google'ı Satın Almak İster misiniz?

Bu teklif zamanında birilerine yapıldı ve reddedildi! Kurulduğu yıllarda Google 2 milyon dolara Yahoo'ya satılmak istendi ancak Yahoo bu teklifi reddetti. Daha sonra bu kararından dönen Yahoo 2002 yılında 3 milyon dolarlık teklifle tekrar Google'la görüşmek istese de reddedildi. Şu anda Google'ın saniyede kazandığı para ise 80.000 dolardan fazla olarak gösteriliyor. Sadece beş dakikalığına bu teklifi reddeden kişi gibi hissedebilir misiniz? 

6- Google'ın İlk Tweet'i

Google İlk tweetini yukarıdaki gibi gönderdi. "Ben 01100......" Şu anda milyonlarca kullanıcının takip ettiği hesabı siz de takip edebilir ve arama motoruyla ilgili bilgilere buradan da erişebilirsiniz.

 

7- Google'da Yapılan Farklı Aramalar

Her gün Google'da yapılan aramaların %16'sı ile %20'si arasında değişen oranlarda yeni arama tarzları deneniyor. Bu durum, Google'ın her gün milyonlarca yeni arama yaptığı anlamına gelir. Her kullanıcı arama motoru üzerinde kendine has terminolojisi ve bilgisiyle arama yapınca Google'ın da kafası karışmıyor mu dersiniz? Bunu mu demek istediniz uyarısı haricinde bir aksilikle karşılaşmıyorsunuz. Elbette bu uyarılarda da çoğunlukla Google haklı çıkıyor ve aslında demek istediğimiz şeyi Google bize öneriyor. Arama motorunun ne kadar karmaşık bir algoritması olduğu sadece buradan bakınca bile korkunç bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

8- Google Kaç Dilde Hizmet Veriyor?

Google'ın şu anda 80 dilde hizmet verdiği biliniyor. Elbette bu diller Dünya üzerindeki en popüler diller olunca aslında Dünya nüfusunun ciddi bir kısmını kuşatmış oluyor. En son eklenen dillere bakıldığında bile bu dil seçeneklerinin ne kadar geniş olduğu anlaşılabilir. Eklenen son dokuz dil Hausa, İgbo, Yoruba, Somali, Zulu, Moğolca, Nepalce, Punjabi ve Maori'dir.

9- Google Reklamları (Google Adsense)

Google'ın ne kadar kazandığından yukarıda söz etmiştik. 2014 rakamlarına göre Google'ın kazancının %89'u bu reklamlar üzerinden sağlanıyor. Aslında Google, reklam işinde bir aracı kurum gibi çalışıyor. Her çeşit şirketten reklam alan Google, bu reklamları site sahiplerinden isteyenlerin sitesine yerleştiriyor. Bu reklam gelirlerinin ise % 66'sını kendi kasasına aktarırken, reklamı asıl yayınlayan site sahibinin payı % 34.

10- Mobil Aramalar

Son yıllarda hızla gelişen akıllı telefon teknolojisi, Google'ın da kullanım şeklini değiştirmiş gibi görünüyor. Son verilere göre Google üzerinde yapılan aramaların yaklaşık %30'u akıllı telefonlardaki aramalardan geliyor. Buna bağlı olarak Google, algoritmasında da mobil kullanıcıları gözeten bazı değişiklikler yaptı. Dolayısıyla artık site sahipleri SEO çalışmalarında mobil uygulamalara daha fazla önem vermek zorundalar. 

11- Google Neredeyse Rakipsiz

Arama motorları bazında Dünya genelindeki istatistiklere bakıldığında Google, pazarın yaklaşık % 90'ını elinde bulunduruyor. Kendisi haricinde birçok arama motoru bulunduğu göz önüne alınırsa, şu an için rakipsiz olduğunu söylemek hiç de zor olmayacaktır.

12- Google.com Alan Adı

İnternet siteleri kurulmadan önce bir isim belirlemek zorundalar. Bu isimler ise çeşitli şirketlerden satın alınabiliyor. Google.com 15 Eylül 1997 satın alındıktan sonra hızla yükselince, yazım yanlışları dahi gözetilerek bu isme benzeyen bütün alan adları Google tarafından satın alındı. Böyle değerli bir ismin benzerinin bile başka birisi tarafından alınması, değeri milyar dolarlarla ölçülen bir isim olacaktı. Ancak artık öyle bir durum söz konusu değil. 

Etiketler: SEO, google, pagerank, arama motoru, google ne kadar kazanıyor, google mobil aramalar, google algoritması, google adsense, google reklamlar

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap