Google HTC'yi Mi Alıyor?


Teknonce > Teknoloji > Google HTC'yi Mi Alıyor?
Google HTC'yi Mi Alıyor?

Çıkardığı telefonlarla bir türlü istediği başarıyı yakalayamayan HTC'yi Google'ın satın alacağı iddia edildi. Ayrıntılar haberimizde...

İddialara göre Google, telefon piyasasını sarsacak bir anlaşmanın eşiğinde. Bir türlü yüzü gülmeyen HTC'nin akıllı telefon departmanını Google'ın satın alacağı iddia edildi. Tayvan merkezli şirketin bu yılki satış verilerine bakıldığında, Ağustos'taki satışların Temmuz'a göre yüzde 51 düştüğü biliniyor. HTC'nin telefon piyasasındaki bu düşüşü ve kötü performansı, Google'ın HTC'yi satın alma işini "tamamlamak üzere" olduğu iddialarını güçlendirmeye başladı.DigiTimes'ın raporuna göre HTC U11'e olan talep Temmuz'da doruk noktasına ulaşsa da ve sonraki aylarda satışlar, bir hayli düştü. İddialara göre şirketin bu kötü gidişinden faydalanmak isteyen Google ise HTC'yle ortak olmayı veya şirketin akıllı telefon departmanını satın almayı düşünüyor. HTC ve Google arasında zaten çeşitli anlaşmalar bulunuyor. İki şirket, Google'ın gelecek Pixel telefonu için zaten beraber çalışıyorlar. İddialara göre, iki şirket arasındaki bir satış anlaşması HTC'nin VR birimini veya şirketin tamamını kapsamayacak.

İddia ilk olarak geçen ay Bloomberg tarafından ortaya atılmıştı. Bloomberg, HTC'nin "stratejik seçenekler" üzerinde çalıştığını söylemişti. Google'ın böyle bir satın alma gerçekleştirmesi halinde, telefon piyasasının devleri olan Apple ve Samsung ile rekabette daha ön sıralara ilerleyeceği de kesin. Daha önce de Google'ın benzer girişimleri olmuş ve 2012'de Motorola Mobility'yi satın almıştı. Buradan istediğini elde edemeyen Google, departmanın büyük kısmını Lenovo'ya satmıştı. 

Teknoloji devi şirket hakkında ortaya atılan bu yeni arayış iddialarının ne kadar gerçek olduğunu bu yıl içinde anlayacağız gibi görünüyor. Ancak şimdiye kadar resmi ağızlardan herhangi bir açıklama gelmiş değil. Ancak dünden beri yurtdışındaki birçok medya organı, şimdiden gözünü bu anlaşmaya dikmiş durumda.

Etiketler: google, htc, google htc yi alıyor, lenovo, samsung, apple, telefon,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap