Google'ın Oyun Servisi Stadia Tanıtıldı!


Teknonce > Oyun > Google'ın Oyun Servisi Stadia Tanıtıldı!
Google'ın Oyun Servisi Stadia Tanıtıldı!

Google, oyun dünyasının en büyük etkinliği olan ve 18 Mart'ta San Francisco'da başlayan Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda yeni oyun servisi Stadia'yı tanıttı. Google Stadia nedir? Google Stadia ne işe yarar? Ayrıntılar haberimizde...

Teknoloji devi Google'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve oyun dünyasında bir devrim yaratacak olan Stadia tanıtıldı. San Francisco'da gerçekleştirilen Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda tanıtılan bulut oyun sistemi Stadia, "oyun dünyasının Netflix'i" olarak nitelendiriliyor. Google, Stadia ürününün başına Sony ve Microsoft'da çalışan Pril Harrison'u getirdi. Stadia, platformlar arası destek sunarak istediğiniz oyunu istediğiniz cihazda oynayabilmenize imkan tanıyor.
Google'ın CEO'su Sundar Pichai(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) tarafından tanıtılan Stadia, oyunseverlerin yüksek donanımlı cihazlar olmaksızın oyun oynayabilmelerini sağlayacak. Yani oyun oynayabilmek için pahalı ekran kartlarına veya işlemcilere ihtiyacınız kalmayacak. Pichai’ye göre Google’ın amacı  "herkes için bir oyun platformu" oluşturmak. Ayrıca uzun süren oyun indirme süreleri Stadia ile birlikte itarihe karışacak. Stadia üzerinden bir kere satın alınan oyun, saniyeler içerisinde indirilerek istenilen cihazdan oynanabilecek.

Stadia, oyunları 4K çözünürlükte ve saniyede 60 kare hızında oynatacak. Youtube ile entegre edilecek olan sistemde oyun oynarken dilediğiniz an Youtube üzerinde canlı yayına geçebileceksiniz. Ayrıca Youtube'da yayınlanan oyun fragmanlarının ardından oyna butonu çıkacak ve bu butona basmanız halinde 5 saniye sonra oyunu Chrome'da oynayabileceksiniz.

Google Stadia üzerinde oyun oynayabilmeniz için gerekli tek şey Google tarafından satışa sunulacak olan Stadia oyun konsolu. Fakat Google'ın Google Chromebook'lar dışındaki tüm cihazlar için klavye ve fare desteği verileceği düşünülüyor. Google, Stadia için dev veri merkezleri kurdu. Stadia üzerinde yer alan tüm oyunlar bu veri merkezlerinde bulunan ana bilgisayarlarda yüklü olacak ve kullanıcılar sunucular aracılığı ile bağlanarak oynayabilecek.

Google, Stadia için kurduğu veri merkezlerini 200 ülkede faaliyete sokmayı planlıyor. Google'ın bu konudaki asıl amacı, bu veri merkezlerinde bulunan sunucuları oyunculara pazarlamak. Oyuncular bir sunucu kiralayacak ve herhangi bir cihazdan bu sunucuya bağlanarak oyunları oynayabilecekler. 

Google Stadia'nın 2019 yılının ortalarında ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa'da erişime açılacağı belirtildi. Platformun Türkiye'ye ne zaman geleceği henüz bilinmiyor. Stadia'nın fiyatı ile ilgili de henüz bir bilgi paylaşılmadığını belirtelim.

Etiketler: google stadia, google stadia nedir, google stadia ne işe yarar, google stadia fiyatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap