Google Maps Navigasyon'da Yeni Bir Sisteme Geçiyor


Teknonce > Teknoloji > Google Maps Navigasyon'da Yeni Bir Sisteme Geçiyor
Google Maps Navigasyon'da Yeni Bir Sisteme Geçiyor

Cep telefonları üzerinden kullanıcılarına yol tarifi veren Google Maps navigasyon kullanımında yeni bir dönem başlatıyor. Artık önemli noktalar görselleştirilecek!

Navigasyon bile kullansak, yanlış dönüşler yaptığımız ya da yapabileceğimiz bir gerçek. Herkesin tanıdığı "Kavşağa girip 4. çıkıştan devam edin" sesi tarihe karışacak gibi görünüyor. Nitekim 4. çıkışın hangisi olduğunu görebilmek ya da bu cümlenin ne anlama geldiğini çözmek birçoğumuz için uzun bir zaman aldı. Bazılarımızsa hala çözemedik. İşte Google Maps (Google Haritalar) bu soruna bir çözüm getiriyor.Dönüşlerde Telefon Ekranına Görüntü Gelecek

Haritalar üzerinde ilerlemeniz ya da dönmeniz gereken noktalar zaten gösteriliyordu. Artık bu önemli yerlerin yanında o bölgeye ait görseller bulunacak. Önce karşınıza aşağıdaki ana ekran görünecek.

Bu ekranda görünen noktalardan herhangi birini seçtiğinizde ise bölgeye ait ekran görüntüsü karşınıza çıkarılacak ve dönüş yapmanız gereken ya da rotanız boyunca önemli olan yerler size belirtilecek. Yani artık yolunuzda ilerlerken nereden dönüp nereye doğru ilerleyeceğinizi görüntülü olarak bileceksiniz.

Google bu sisteminde uzun zamandır kullanıma açtığı street view uygulamasını kullanacak. Bilindiği gibi Google birçok ülkede kendi araçlarını gezdirerek ya da uydulardan toplanan verilerle cadde ve sokakların görüntülerini toplamıştı. Bu depolama işlemi ise sık sık güncelleniyor. Dolayısıyla haritalar da aynı değişime ayak uyduruyor. Sizin de bu uygulama üzerinden erişeceğiniz veriler güncel olacaktır. 

Google'ın yakın zamanda kullanıma açacağı bu özellik, yanlış dönüşlere son vereceğe benziyor. Güncellemeyle ilgili net bir tarih öğrenilemese de en kısa zamanda Android ve iOs kullanıcılarının bu özelliğe kavuşacağı ise kesin.

Hatırlanacağı gibi Google haritalara geçtiğimiz günlerde önemli bir güncelleme daha duyurmuştu. Özellikle unutkan sürücüler için geliştirilen park yeri hatırlatma özelliği de Google maps kullanıcılarının hizmetine sunulmuştu. Aracınızı parkettiğinizde Google haritaları açıp bulunduğunuz yeri gösteren mavi noktaya tıkladığınızda o yeri sizin için kaydediyor. Eğer o park yerinde aşmamanız gereken bir süre varsa onu da yazmanız halinde saat yaklaştığında Google size bir uyarı gönderiyor.

Anlaşılan o ki Google navigasyon piyasasında uzun bir süredir Yandex'e kaptırdığı ağırlığını yeniden kazanmanın peşinde. Eğer bu tarzda özellikler getirirse bunu başarması çok da zor olmayacak gibi.

Etiketler: google maps, ios, google haritalar, android, google maps park yeri, yandex

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap