Google Trafik Durumunu Nasıl Biliyor?


Teknonce > Teknoloji > Google Trafik Durumunu Nasıl Biliyor?
Google Trafik Durumunu Nasıl Biliyor?

Yola çıkmadan önce birçoğumuz telefonlarımızın navigasyonlarını açar yol durumlarına bir göz atarız. Peki Google'ın trafik yoğunluğunu nasıl bildiğini hiç merak ettiniz mi?

Google haritalara ya da navigasyonlarınıza bakmak, hangi güzergahtan gidince daha rahat bir yolculuk geçireceğinizi ve gideceğiniz yere en kolay nasıl gideceğinizi size söylüyor. Bazen Google haritalar, her zaman kullandığınız yolu kullanırsanız, varmak istediğiniz yere her zamankinden daha geç varacağınızı söylüyor. Amerikan merkezli olan bu şirketin her sokak başında bir çalışanını beklettiğini düşünmediğinizi umuyoruz. Öyleyse Google bu verileri nasıl oluşturuyor ve sürekli güncel tutup kullanıcılarına ulaştırıyor?Sorunun cevabıyla ilgili iki farklı tahmin var. Ancak ikisinin de temelinde aynı mantık yer alıyor: bu verileri siz oluşturuyorsunuz! Dünya devi şirket, yol bilgilerini oluşturabilmek için akıllı telefonlarınızda yer alan konum hizmetini kullanıyor. Google haritalar için konum bilgisi verinizi etkinleştirmişseniz, sürekli olarak Google'a konum bilgisi yolluyorsunuz demektir. Bu sayede şirket nerede olduğunuzu, bulunduğunuz yerden başka bir yere ne kadar hızla gittiğinizi biliyor. Bir yolu ne kadar sürede gittiğinizi öğrendikten sonra bu yolda giderken kaç km hızla gittiğinizin öğrenilmesi de basit formüllerle öğrenilebiliyor. Elbette bu durum sadece hareket halindeyken geçerli değil. Hareket etmediğiniz durum ve konumların da bilgisi yine Google tarafından depolanıyor. Belirli aralıklarla hızınızın artıp azalıyor olması da elbette Google'ın gözünden kaçmıyor. 

Yol bilgilerinin oluşturulmasına dair ikinci tahmin ise Google'ın waze uygulamasını kullandığı. Bu uygulama sayesinde de trafik kazaları ve durgun yollar daha net bir şekilde tespit ediliyor. 

Eğer bu bilgiler sizi ürkütmüşse ve konum bilginizi Google ile paylaşmak istemiyorsanız elbette telefonunuzdan bu özelliği kapatabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken diğer bir şey de Google'ın bu verileri oluşturmasını tek başınıza engelleyemeyeceğiniz. Bir bölgenin yol verileri oluşturulurken Google sizin gibi binlerce müşterisinin verilerini aynı anda depolayıp kıyaslıyor. Bu sayede oluşturulan bilginin de sağlam bir bilgi olduğunu söylemek mümkün. Bunun önüne geçmek için de o bölgedeki herkesin konum bilgisinin kapalı olması gerekiyor. Elbette bu da Google'ın sizin izniniz olmadan verilerinize erişemeyeceği kabulüne dayanmakta. Bunun da ne kadar güvenilir bir taahhüt olduğu tartışmasını sizlere bırakıyoruz.

Google ve benzer navigasyon uygulamalarının trafik yoğunluğunu nasıl bildiğine dair başka açıklamalar olsa da, durumu açıklayan en temelli yaklaşımlar bu şekilde. 

Etiketler: google haritalar trafik, google trafik yoğunluğunu nasıl biliyor, navigasyon trafik yoğunluğunu nasıl biliyor

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap