Google Tüm Verileri Kaydediyor!


Teknonce > Teknoloji > Google Tüm Verileri Kaydediyor!
Google Tüm Verileri Kaydediyor!

Gelişen teknolojik aygıtların bizlerle ilgili birçok veriyi sakladığını hepimiz sıkça dillendiriyoruz. Peki Google'ın konum geçmişinizi bile hafızasında sakladığını biliyor muydunuz? İşte Google'la ilgili bilmedikleriniz...

İnternette gezinirken karşınıza çıkan reklamlardan tutun da, haber ve video izleme önerilerine kadar birçok yerde arama motorlarınının bizi aslında ne kadar yakından tanıdığını farkedebiliyoruz. Yaz yaklaşırken bir iki otelin günlük fiyatlarına şöyle bir baksanız, bir süre girdiğiniz birçok sitede tatil reklamlarıyla karşılaşırsınız.Bunun sebebini de doğru biliyorsunuz! Arama motorları gezinme geçmişinizi kaydediyor ve ilerleyen zamanlarda bunları bir bir karşınıza çıkarıyor.Elbette bu yöntemle kazandıkları paranın da çok ciddi miktarlarda olduğunu da belirtmemiz gerekir.

Tarayıcınızın geçmişini silseniz bile Google gibi arama motorlarının sizi unutması ve bu reklam önerilerinden kurtulmanız pek de mümkün görünmüyor. Çünkü aslında bu verilerin hepsi, Google'ın kendi veri tabanında tutuluyor. https://myactivity.google.com/myactivity linkine tıkladığınızda, kendi bilgisayarınızdan değil, Google'ın kendi veri tabanından sizin gezinme geçmişinizin kayıtlarını siz de görebilirsiniz. Orada gezinme geçmişinizi silebileceğiniz bir buton var. Açıkçası bu butonun Google'ın veri tabanında çok da bir değerinin olmadığını söylemek gerekir. Yani verileriniz, dünya devi teknoloji şirketinin belleğinden silinmeyecek ve siz buna bağlı olarak yönlendirilmeye devam edeceksiniz. Çünkü Google kullanıcılarının daha iyi bir gezinti deneyimi yaşaması için (!) bu çok önemli. 

Dev şirket elbette bunun çok daha ötesinde işlere imza atıyor. Örneğin telefonunuz cebinizdeyken nereleri gezdiğiniz de yine şirketin veri merkezlerinde saklanıyor. Konum geçmişi adı verilen bu hizmet, sizi adım adım takip edip gittiğiniz yerleri belleğe kaydediyor. https://maps.google.com/locationhistory linkine tıklayarak siz de hangi gün nerelerde olduğunuzu görebilirsiniz. 

Bunların yanında sizin hesaplarınıza erişmeye çalışan farklı aygıtların da IP adresi gibi bilgileri de yine Google tarafından depolananlar arasında. Google'ın daha önce bilmediği bir yerden hesaplara erişim sağlar ya da sağlamaya çalışırsanız bu konum ve cihazla ilgili bilgiler de sizin veri merkezinize kaydediliyor. https://security.google.com/settings/security/activity adresine tıklamanız halinde hesaplarınızın tanımlı olduğu cihazları görebilirsiniz. 

Bunların yanında Google'ın hangi uygulamalar üzerinden verilerinizi oluşturduğu ve sakladığı da listelenmiş durumda.  https://www.google.com/settings/takeout adresine tıkladığınızda gelen ekranda bunları da görebilirsiniz.

Teknoloji çağında arama motorlarının ve Google gibi dev şirketlerin bizleri nasıl bu kadar yakından tanıdığını çok dar bir kapsamla anlatmaya çalıştık. Bu dev şirketlerin bizler hakkındaki bilgileri de muhtemelen bunlarla sınırlı değil. Çözülemeyen ve bir türlü tamamı açıklanmaya algoritmalarının içinde bu kişisel verilerden derlenen istatistikler de oldukça geniş bir yer tutuyor. 

İlerleyen zamanlarda bu gibi ayrıntıları sizlerle paylaşma devam edeceğiz.

Etiketler: google, arama motoru, teknoloji çağı, teknoloji şirketi, konum geçmişi, cihaza erişen IP,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap