Google, Uber ve Lyft Göçmenler İçin Fon Oluşturuyor!


Teknonce > Teknoloji > Google, Uber ve Lyft Göçmenler İçin Fon Oluşturuyor!
Google, Uber ve Lyft Göçmenler İçin Fon Oluşturuyor!

Amerikanın yeni başkanı Trump'ın göçmenlere karşı tutumuna tepki yağmaya devam ediyor!

  Başkan Trump'ın Suriye'deki mültecilerin ABD'ye girmesini yasaklayan ve Müslüman çoğunluğa sahip bazı ülkelerden gelen yolcuları geçici olarak engelleyen kararı üzerine Silikon Vadisi, karara karşı durmak için kesenin ağzını açıyor. 

USA Today'in haberine göre Google'ın karardan etkilenen insanlar için 2 milyon dolarlık bir fon oluşturduğu ve çalışanlarının da yapacağı bağışlarla bu miktarın katlanabileceği bildirildi. Para, seyahat yasağı ilan edildikten sonra göçmenlere ve mültecilere yardım etmeye çalışan Amerikan Sivil Özgürlükler Birligi (ACLU), Göçmen Yasal Kaynak Merkezi, Uluslararası Kurtarma Komitesi ve Mercy Corps'un çalışmalarına yardımcı olmak için gönderilecek.

     

Bunun yanında Uber, göçmenlik konularında platformlarında bulunan sürücülere yardımcı olmak için 3 milyon dolarlık bir yasal savunma fonu oluşturuyor. CEO'su Travis Kalanick ayrıca, şirketin ABD'ye dönmekte sorun yaşayan ve zarara uğrayanların zararlarını telafi etmek için sürücülere 24 saat boyunca yasal destek sağlayacaklarını söyledi.

Lyft ise, Donald Trump'ın seyahat kısıtlamalarına karşı mücadeleyi desteklemek için önümüzdeki dört yıl boyunca ACLU'ya 1 milyon dolar bağışta bulunacağını açıkladı

Kâr amacı gütmeyen yardım kuruluşu ACLU, haftasonu halkın 24 milyon doların üzerinde bağışta bulunduğunu ve bunun da bir yıl boyunca normalde ortaya çıkan miktarın yaklaşık altı katı olduğunu belirtti.

TechCrunch'ın haberine göre ise Chris Sacca, Stripe’s Patrick Collison, Nest'in kurucusu Tony Fadell ve Slack CEO'su Stewart Butterfield'ın da aralarında bulunduğu bir grup yatırımcı ve endüstri lideri tarafından da son birkaç gün içinde ACLU'ya destek sözü verdi.

  

ACLU'nun mahkemeye itirazını takiben, federal yargıç Ann Donnelly Cumartesi gecesi New York'ta idari karara karşı geçici bir izin yayınladı ve geçici vizeyle dahi olsa ABD'ye gelen kişilerin ülkede kalmasına izin verdi. Bu durum ACLU için büyük bir kazanç, fakat ülkedeki göçmenlerin ve mültecilerin haklarını güvence altına almak için yapılacak çok iş var.

Tüm bu çalışma ve tepkilerin Amerika'nın yeni başkanı Trump'ı göçmenlere karşı tavrından vazgeçireceği umuluyor. 

Etiketler: silikon vadisi, donald trump, google, uber, lyft, aclu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap