Görme Engelliler İçin Hayatı Kolaylaştıran Mobil Uygulama


Teknonce > Teknoloji > Görme Engelliler İçin Hayatı Kolaylaştıran Mobil Uygulama
Görme Engelliler İçin Hayatı Kolaylaştıran Mobil Uygulama

Microsoft görme engelliler için mobil uygulama yaptı. Bu uygulamanın yapabildikleri gerçekten kullanıcıları için heyecan verici. Karşınızda oturan kişinin ne giymiş olduğunu size söylüyor.

Microsoft AppStore'de yayınladığı Seeing AI adlı uygulama görme engelli insanların çok işine yarayacakmış gibi duruyor. Uygulama gün içinde görme engelli bir insana çok yardımcı olabilecek bilgilerle daha güvenli ve rahat bir hayatı olmasını amaçlıyor. Sahip olduğu özelliklere bakılırsa da bu konuda ciddi olduğunu görebiliriz. Peki bu uygulama nasıl çalışır?Elinizde bir tarayıcı olduğunu ve gördüğünüz her nesneyi tarattırıp sesli bir şekilde bilgi verdiğini düşünün. Ya da bir barkod okuyucu cihazınız olduğunu ve barkodunu okuttuğunuz ürünün ne olduğunu ekranda bilgisinin yazdığını. Bu uygulama da benzer açılardan bu sistemle çalışıyor. Ancak nesneleri görmek için kullandığınız şey ise kamera.

Uygulama kameradan gördüğü her nesne hakkında bilgi verebiliyor. Hatta ana hatlarıyla görüntünün zihninizde oluşması için nesne hakkında bir çok yönden bilgi verebiliyor. Örneğin karşınızda oturan arkadaşınızın kim olduğu, ne giydiği hatta nasıl gözüktüğü hakkında bilgiler alabiliyorsunuz. Bu da sizi görsellik açısından hayata bakışınızın daha doğru olduğu görmeye yakın olduğunuz hissini uyandırıyor.

Uygulamanın yapabildikleri sadece nesne tanımlamak değil. Aynı zamanda cümleleri okuabiliyor. Hatta yazılı metinleri taratıp sesli kitap haline getirebiliyor.  Böylece zorlaşan okuma süreçlerine de katkısı oluyor. Elde edilecek yararlar düşünüldüğünde hayatımıza girmesi için engel gözükmüyor gibi. Bir çok insanın hayatını kolaylaştıracakmış gibi duran uygulama çok rağbet görebilir. 

Ayrıca uygulama günlük hayat aktiviteleri hakkında bir çok bilgiye de sahip. Yolda yürürken  yol durumu trafik ışıkları gibi şeylerin bilgisini verebiliyor. Görsel olarak kodladığınız şeyleri daha sonra bulmak gibi bir özellik daha var. Hatta sorduğunuz sorulara göre çalışan bu özelliğin cevap verebildiği sorulardan bazıları şunlar: Çoraplarım nerede? En sevdiğim makarna hangi rafta? Çakmağım nerede?

Bu uygulama benzer özellikleriyle görme engellilerin hayatını bayağı kolaylaştıracağa benziyor. Teknolojik imkanların hayatımızda ne büyük değişiklikler yapabileceğini de bizlere bir kez daha gösteriyor. Uygulama şu an sadece AppStore'de olmasına karşın diğer marketlerde yayınlanıp yayınlanmayacağı şu anlık bilinmiyor. Kullanması ücretsiz olan uygulama aynı zamanda Apple'nin de işine yarayacak gibi duruyor. 

Etiketler: microsoft, görme engelliler için uygulama, görme engelli uygulama, görme uygulaması, seeing ai

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap