Gözden Kaçırılan İOS 11 Özellikleri


Teknonce > Teknoloji > Gözden Kaçırılan İOS 11 Özellikleri
Gözden Kaçırılan İOS 11 Özellikleri

Apple'ın son İOS güncellemesi kısa bir süre önce açıklandı. Gelen birçok önemli güncellemenin yanında gözden kaçma ihtimali olan bazı özellikleri sizler için derledik.

Tanıtım sırasında iki saatten fazla bir süre anlatılan İOS 11 anlatılmakla bitirilebilecek gibi görünmüyor. Şirket yetkilileri bile bu süre içinde tüm özellikleri tanıtamadı. Her yıl düzenlenen geliştiriciler konferansının en önemli kısımlarından birini oluşturan İOS 11 tanıtımında önümüzdeki sohbaharda kullanıcılara iletileceği duyurulan İOS 11'in devrim niteliğinde yeniliklerinin yanında, gözden kaçma ihtimali olan ancak Apple cihazların kullanımını da bir hayli kolaylaştıracak bazı özellikler de takipçilerin beğenisine sunuldu. Daha önce sizlerle paylaştığımız yeni İOS 11'in özelliklerinin yanında aşağıdaki yenilikler de önümzdeki sonbaharda Apple cihazlara gönderilecek. (İOS 11 yenilikleri için tıklayın.)Homekit Desteği Geliyor

İOS 11'de AirPlay 2 ile gelen yeniliklerden biri homekit desteği olarak açıklandı. Bunun yanında AirPlay'de birden fazla kullanıcı "Sonraki Paylaşılan" özelliğiyle birlikte kolaylıkla çalma listesi oluşturabilecek.

Portre Modu Geliştirildi

Portre modundaki görüntü kalitesi güncellenerek geliştiriciler için derinlik API'sı kullanılabilir hale getirildi. Fotoğraf kütüphanesi de kullanıcılar için daha kullanışlı bir hale getirildi. Artık çekilen fotoğraflar, çekildikleri yere göre sınıflanabilecek. Dolayısıyla kullanıcılar erişmek istedikleri fotoğrafı daha rahat bulabilecekler.

Apple Files

Yakın zamanda App Store'da görülen ancak yüklemek için İOS 11 güncellemesinin zorunlu olduğu bu uygulama, kısa süre içinde tekrar marketten kaldırılmıştı. Güncelleme geldikten sonra tekrar App Store'a konulacak olan uygulama ile iCloud Drive'daki ve bulut uygulamalarındaki dosyalara erişim de kolaylaştırılmış olacak. Yani bu yeni uygulama Apple kullanıcıları için bir çeşit dosya yöneticisi olacak.

Siri'ye Yazı Yazılabilecek

Apple kullanıcılarının şikayetlerinden biri, Siri'ye klavyeyle yazı yazamamaktı. İOS 11 ile birlikte Siri'ye yazı yazma özelliği de telefonlara gönderilecek. Yani artık Siri'yle ses dışında bir iletişim yolu daha bulunuyor. Artık Siri'ye sorular ve istekler yazarak da iletilebilecek. 

Ekran Kaydı ve Görüntüleme Kolaylaştırıldı

İOS 11'le birlikte ekran kaydı alıp bunlar üzerinde oynamalar yapmak, bunları gif gibi farklı formatlara dönüştürmek için artık bir uygulama yüklemeye gerek kalmayacak. Bununla birlikte ekran görüntüleri üzerinde düzenlemeler yapmak yapmak için kamera rulosuna gitmeye de gerek kalmayacak. Görüntü alındıktan hemen sonra görüntü üzerinde çeşitli değişiklikler yapılabilecek.

Safari Geliştirildi

Apple, İOS 11'le birlikte 3D dokunma özelliğini de geliştiriyor. Safari'ye eklenen 3D sekmeler seçeneği kullanımı kolaylaştıracağı gibi görsel olarak da daha cazip ve keyifli bir kullanım imkanı sunacak. 3D seçeneklerin, telefonun geri kalan kısımlarında da kullanımı yaygınlaştırıldı. Telefonun içindeki metinler ve mesajlarda bile 3D seçim imkanları geliştirilip arttırıldı.

Bunların dışında Apple cihazların güvenlik ve dil seçeneklerinde de çeşitli geliştirme ve iyileştirmeler yapıldı. İlerleyen zamanlarda İOS 11 özelliklerinin daha fazla açıklanması ve yaygınlaşmasını bekliyoruz. Elbette en net bilgilerimiz, İOS 11 telefonlara gönderildikten sonra oluşacak. Önümüzdeki sonbahara kadar açıklanan tüm İOS 11 özelliklerini sizlere duyurmaya çalışacağız.

Etiketler: ios 11 siri, ios 11 yenilikler, apple ios 11, ios11 ekran kaydı, ios 11 safari, apple files, ios 11 portre modu, ios 11 homekit

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap