Greta Thunberg, BM İklim Zirvesine Damga Vurdu!


Teknonce > Bilim > Greta Thunberg, BM İklim Zirvesine Damga Vurdu!
Greta Thunberg, BM İklim Zirvesine Damga Vurdu!

16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg'in konuşması, New York'ta Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen İklim Zirvesi'ne damga vurdu. Greta Thunberg konuşmasında nelerden bahsetti? Ayrıntılar haberimizde...

BM İklim Zirvesi'nin açılışında söz alan 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, konuşmasında "Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız." ifadelerine yer verdi.  Fosil yakıt kullanmadan yelkenliyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek İngiltere'den New York'a gelen ve İklim Zirvesi'ne katılan Thunberg,"Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla karşı karşıyayız ama siz sadece para ve ekonomik büyümelerinizden bahsediyorsunuz. Buna nasıl cüret edersiniz?" ifadeleriyle konuşmasını sürdürdü. Devlet liderlerinin iklim değişikliğini görmezden geldiğini öne süren Greta Thunberg, konuşmasında "Buraya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak" ifadelerini de kullandı. Greta Thunberg'in ABD Başkanı Donald Trump'a atmış olduğu bakış da zirveya damga vuran anlardan birisi oldu. 

Dünya çapında 1.4 milyon öğrencinin katıldığı "İklim için Okul Grevi" protestosunu başlatan Greta Thunberg, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda yeterli adım atmadıkları gerekçesiyle Türkiye, Fransa, Almanya, Brezilya ve Arjantin'i resmi dilekçe sunarak Birleşmiş Milletler'e şikayet etti. Ancak söz konusu şikayetin yasal olarak bağlayıcılığının bulunmadığı belirtiliyor. 

24 Kasım 2018 tarihinde TEDxStockholm'da konuşan Greta Thunberg, iklim değişikliğinin var olduğunu sekiz yaşındayken öğrendiğini ve neden bir dünya savaşı varmış gibi her kanalda haber başlıklarında yer almadığını merak ettiğini söylemiştir. 

Etiketler: greta thunberg, greta thunberg bm konuşması, greta thunberg konuşması, greta thunberg trump

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap