Guglielmo Marconi Kimdir? Guglielmo Marconi'nin Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Guglielmo Marconi Kimdir? Guglielmo Marconi'nin Hayatı ve Buluşları
Guglielmo Marconi Kimdir? Guglielmo Marconi'nin Hayatı ve Buluşları

Ünlü bilim insanı ve mucit Guglielmo Marconi kimdir? Guglielmo Marconi ne icat etti? İşte kısaca Guglielmo Marconi'nin hayatı ve buluşları...

Guglielmo Marconi Kimdir? Guglielmo Marconi'nin Hayatı

25 Nisan 1872'te İtalyan aristokrat bir ailenin ikinci çocuğu olarak Bologna'da hayata gözlerini açan Guglielmo Marconi iki yaşından altı yaşına kadar abisi Alfonso ile beraber İngiltere’deki Bedford kasabasında yaşadı. Bologna’da Augusto Righi'nin laboratuvarında, Floransa’da Istituto Cavallero'da ve Livorno’da özel hocaların yanında eğitim gördü.Çocukluğundan beri fizik ve elektriğe ilgisini belli eden Guglielmo Marconi 1895'te babasının Pontecchio’daki yazlık evinde kendi çalışmalarına başladı. Aşağıda anlatacağımız buluş ve icatlarına dair çalışmalarının önemli bir kısmını burada yürütmüştür.

1904 yılında 14. İnchiquin baronu Edward O’Brien’ın kızı Beatrice O’Brien (1882-1976) ile evlendi ve bu evliliğinden 4 çocuğu oldu. Ardından boşanıp bir evlilik daha yaptı ve bundan da bir çocuğu daha oldu. Marconi bütün servetini bu ikinci evliliğinden olan çocuğuna bırakmıştır.

1919'da Chelmsford’daki şirketiyle dünyada ilk yayın istasyonunu kurdu. Bu yıllardan sonra bir İtalyan faşisti olan Guglielmo Marconi, 1931 senesinde, Papa XI. Pius’un ilk radyo yayınını bizzat yapmıştır. 20 Temmuz 1937'de evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Guglielmo Marconi Ne İcat Etti? Guglielmo Marconi'nin Buluşları

Guglielmo Marconi'nin genç yaşlardan beri amacı, radyo dalgalarını kullanarak bir telsiz telgraf sistemi icat etmektir. Bu yeni bir fikir değildi ancak henüz kimse bunu başaramamıştı. Guglielmo Marconi ilk denemesinde başarısız olsa da kısa sürede radyo dalgalarını yaklaşık 2.4 km uzaktaki bir tepenin üzerine ulaştırmayı başardı. Bundan sonraki iş, bunu geliştirmekti. 1899'da Manş Denizi Kanalı’nda ilk defa telsiz kabloları döşendi. Bu sayede donanma gemileri arasında, 74 millik mesafede bile iletişim kolaylıkla sağlanabiliyordu.

Guglielmo Marconi'nin bir sonraki hedefi ise Atlantik'in bir ucundan bir ucuna bu sinyalleri gönderebilmekti. Yapılan çalışmalardan sonra, 12 Aralık 1901 günü Marconi bunu da başardı. Kurduğu uzun vericiler sayesinde artık çok uzun mesafelere bile radyo dalgalarını gönderebiliyordu. 1910 yılına gelindiğinde de bu mesafe altı bin mile çıkarıldı. Bu yıl yapılan deneyde İrlanda’daki istasyondan gönderilen mesaj kolaylıkla Buenos Aires‘den alındı ve deneme başarılı oldu.

Guglielmo Marconi'nin bulduğu bu telsizle özellikle denizlerde güvenlik önemli ölçüde arttırıldı. Buluşunun ilerleyen yıllarda geliştirilmesiyle 1934 yılında kendi gemisi Elletra ile gemiyi limana kör yanaştırmayı başardı. Perdeli bir odadan gemiyi yöneterek kolay bir şekilde gemisini limana sokabilmişti.

Bu buluşu sayesinde Guglielmo Marconi’ye 1909 yılında Nobel Fizik Ödülü verildi.

Etiketler: guglielmo marconi telsiz telgraf, guglielmo marconi hayatı, guglielmo marconi buluşları,guglielmo marconi neyi icat

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap