Güneş'in Ultraviyole Işığı Yaşamın Oluşmasını Sağlamış Olabilir


Teknonce > Bilim > Güneş'in Ultraviyole Işığı Yaşamın Oluşmasını Sağlamış Olabilir
Güneş'in Ultraviyole Işığı Yaşamın Oluşmasını Sağlamış Olabilir

Güneş'ten gelen güçlü morötesi ışınların yaşamı tehdit ettiği biliniyor. Ancak yıldızımız tarafından sağlanan enerji dünyadaki hayatın başlamasında önemli bir rol oynamış.

Dünya'da yaşam başlamadan önce Güneş ışığı, bugünkü gibi, gezegenin enerjisinin ana kaynağıydı. Colorado Üniversitesi'nden yayınlanan makaleye göre; oksijen açısından fakir olan bu yaşam öncesi Dünya'da şimdikinden daha güçlü ve ölümcül olan Güneş ışığı, o zaman için yaşama elverişli koşulları sağlamış ve basit organik molekülleri daha karmaşık moleküllere dönüştürme görevini yerine getirmiş olabilir. Fizikokimyada doktora öğrencisi ve makalenin baş yazarı olan Rebecca Rapf, "Literatürde ve laboratuarımızdaki çalışmalarda, basit ve yaşam öncesi varolan ​​malzemelerinden kompleks molekülleri oluşturmak için güneş ışığının kullanıldığı örneklere bakıyoruz" dedi. Rapf'in çalışması NASA tarafından da fonlanıp destekleniyor. Bu anlamda da ortaya atılan iddianın basit bir iddia olmadığını da söylemek lazım.

Erken atmosferde oksijenin olmaması, güneşten gelen daha yüksek enerjili morötesi ışınlar ozon tabakası oluşmadan önce doğrudan Dünya yüzeyine geliyordu. Rapf'a göre, güneş ışığının bu bileşeni bazı biyomolekülleri tahrip edebilir olmasına rağmen, sağlanan enerjinin hala erken yaşam formlarının kimyası için yararlı olabileceğini söyledi:"Bir molekülü yok etseniz bile, daha fazla reaksiyona giren daha büyük, yüksek enerjili moleküller oluşturmak için yeniden birleştirilen daha küçük, yüksek tepkili parçalara ayrılır."

Araştırmacılar özellikle oksijen asidi gruplarına odaklandılar. Bu örnekler, bugün yaşamdaki başlıca metabolik yolların merkezinde yer alan pirüvik asittir. Su içinde eritildiğinde ve morötesi ışınla aydınlatıldığında, piruvik asitin, erken Dünya'da bulunan kısıtlı oksijen koşulları altında yüksek verimle, daha büyük moleküller oluşturmak için reaksiyona girdiği bilinmektedir. Piruvik asit, daha büyük türlerin oluşumunda aynı şekilde tepki gösteren molekül sınıfının yalnızca biridir. Bu sınıftaki diğer bir molekül olan 2-oksoctanoik asit, basit bir lipid örneği olduğundan özellikle ilginçtir. 2-oksoctanoic asitin yaşam öncesi dönem için önemli etkenlerden bir diğeri olması da ihtimaller arasında. Işığa maruz kalan 2-oksoktanoik asit daha karmaşık moleküllere evrilebiliyor. Evrildiği molekül ise bugünkü hücrelerdeki lipitlere yakından benziyor. Bu deneyler ise tek kuyruklu moleküllerden çift kuyruklu lipitler üretmede kullanılan yöntemlerden sadece biri.

Araştırmacılar, güneş ışığıyla etkinleşip gelişen ve biyolojik olarak daha karmaşık yapılara evrilebilen molekülleri aramaya devam edeceklerini belirttiler.

Kaynak: http://www.astrobio.net/origin-and-evolution-of-life/suns-uv-light-helped-spark-life/

Etiketler: moleküllerin evrimi, güneş ışığı molekül, pirüvik asit, 2-oksoktanoik asit,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap