Güneş Sistemimizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?


Teknonce > Astronomi > Güneş Sistemimizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?

 

Satürn'de aynı Jüpiter gibi gaz devleri sınıfına girmektedir ve içerdiği gazlar itibariyle uzakbir gelecekte kendi sistemi olan bir Güneş olma ihtimali olan gezegenler arasındadır. Güneş Sistemi içerisinde yoğunluğu en düşük gezegen Satürn'dür. Tam 62 adet doğal uydusu bulunan Satürn'ün bu uyduları, insanlığın gelecekte göç edebilme ihtimali olan yerler arasında gösterilmektedir. Bu uyduların bir kısmında su da bulunmaktadır. Satürn'ün en bilindik ve cezbeden özelliği ise etrafında dönen halkadır. Bu halka aslında, çoğu 1 cm ile 10 cm arası büyüklüğüne sahip olan ufak buz parçalarıdır. Bu halkanın çapı, Satürn'ün çapının sekiz katı kadardır. Bununla birlikte Güneş sistemindeki en şiddetli rüzgarlara sahip olan gezegen de yine Satürn'dür. Ekvator çevresinde sürekli olarak esen Batı rüzgarları yer yer saatte 1800 km'ye kadar ulaşır. 

 

Satürn'le ilgili bir diğer ilginç bilgi de yağışlarıdır. Yağmur bu gezegende ancak bin yılda bir yağmaktadır. Onlar da bildiğimiz su yağmuru değil, sağanak metan yağmurlarıdır.

Etiketler: güneş sistemi, Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, güneş, en sıcak gezegen, en soğuk gezegen,uzayda yaşam, uzayda su

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap