Güneş Tutulmasını Herkes İzleyebilecek!


Teknonce > Astronomi > Güneş Tutulmasını Herkes İzleyebilecek!
Güneş Tutulmasını Herkes İzleyebilecek!

21 Ağustos 2017'de gerçekleşecek olan Güneş tutulması heyecanla beklenirken, sosyal medya araçları da bu inanılmaz anları kullanıcılarıyla paylaşmaya hazırlanıyor. Peki Güneş tutulması nedir ve nerelerden takip edilebilecek?

Amerika'da insanlar, 21 Ağustos'ta yaşanması beklenen güneş tutulmasını canlı izleyebilmek için heyecanla bekliyor. Twitter da bu önemli doğa olayını canlı yayınla dünydaki tüm kullanıcılarına ulaştırmanın peşinde. 21 Ağustos'ta Amerika'da gerçekleşecek olan tutulma, 1918'den bu yana bir ilk olacak. Güneş tutulmasının yerel saatle 10.15'te, Oregon eyaletinin Newport kentinden başlayacağı ve 3 dakika kadar süreceği açıklandı.Türkiye saatiyle akşama doğru başlayacak bu doğa olayı Amerika'da Idaho, Illinois, Missouri, Nebraska, Kentucky, Oregon, South Carolina, Tennessee ve Wyoming gibi şehirlerden tam tutulma olarak gözlemlenebilecek.

Twitter da bu Güneş tutulmasını canlı yayınla tüm kullanıcılarına ulaştıracak. Twitter yayını, pazartesi günü Türkiye saatiyle 19.00'da başlayacak. Bu sayede Türkiye'den de isteyenler Güneş tutulması takip edebilecek. Twitter'daki yayın The Weather Channel işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Ayrıca Güneş tutulmasını veren yayını The Weather Channel mobil uygulamasında veya Weather.com web sitesinde bulmak da mümkün olacak. Twitter’dan ise buradan takip edilebilecek.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Güneş tutulması, Ay'ın dönüşü sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın gerçekleşmesi için Ay'ın yeni ay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile denkleşmesi gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki tur atar. Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında beş derecelik bir açı farkı bulunmasından dolayı, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez. Dolayısıyla bu çakışma çok sık oluşmaz. Bunun sonucunda da , yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bu tutulmalardan en fazla iki tanesi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridorda gözlenir. Bu yüzden Dünya üzerindeki farklı bölgeler için güneş tutulması aslında çok ender bir olaydır.

Etiketler: güneş tutulması nedir, güneş tutulması 2017, güneş tutulması canlı yayın, güneş tutulması twitter, güneş tutulması amerika, güneş tutulması ay

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap