Haftasonu Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak Mı?


Teknonce > Hayata Dair > Haftasonu Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak Mı?
Haftasonu Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak Mı?

Bilindiği üzere içinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı bir süredir haftasonları sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Peki bu haftasonu(6-7 Haziran) sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Ayrıntılar haberimizde...

Tüm dünyada olağanüstü tedbirler alınmasına sebep olan Covid-19 virüsünden dolayı ülkemizde de bir süredir haftasonları sokağa çıkma yasağı uygulanmaktaydı. 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecinin başlaması ve haftasonunun yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar, bu haftasonu sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağını merak etmeye başladılar. Geçtiğimiz günlerde Cumartesi ve Pazar günleri vatandaşların dışarı çıkmasını önlemek ve bu sayede sosyal izolasyon sağlamak amacıyla yapılan bu uygulamanın bir süre daha devam edeceği bildirilmişti. Koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanan hafta sonu yasağının 6-7 Haziran'da uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'DAN AÇIKLAMA Bakan Koca 'hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?' sorusuna cevaben "Sokağa çıkma yasağı, bildiğiniz gibi daha çok özellikle en son 15 ilimizde gerçekleşmişti. İllerdeki geçişlerin kısıtlandığı durumda daha çok uyguladığımız bir durumdu. Önümüzdeki dönemde sokağa çıkmayla ilgili genel bir düşünce yok. İl bazında, illerde vakaların dağılımında bir değişiklik olursa, o durumda gerektiğinde illerde her zaman karar almak olabilir. Bilim Kurulunun böyle bir önerisi oldu. Gerektiğinde iller bazında, vaka durumuna göre gündeme her zaman gelebilir." ifadelerini dile getirdi.

Bu süreçte en çok fedakarlık gösterenlerin 65 yaş üstü büyükler ile gençler olduğunu dile getiren Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sokağa çıkmaları kısıtlı olan, en son Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı şekliyle büyüklerimizin haftada bir gün, gençlerimizin de haftada iki gün sokağa çıkma saatleri de belirtildiği şekilde uygulanıyor. Bilim Kurulu'nda bu gündeme geldi. Özellikle daha çok büyüklerimizin hareket kısıtlılığı ve benzeri sorunlar nedeniyle bunun artırılmasının doğru olacağı şeklinde bir yaklaşım var. Düzenleme önümüzdeki hafta muhtemelen gündeme gelmiş olur. Bilim Kurulu'nun önerisi Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmiş olur. O durumda zaten açıklanmış olur. Yani bir düzenleme yapılması gündeme gelmiş oldu, gelecek hafta bu netleşmiş olur." Koca, büyüklerin ve gençlerin bu kısıtlılığına, bu fedakarlığına son vermenin tedbirlere uyulmasıyla doğru orantılı olduğunu yineledi.

Bu haftasonu sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak fakat vaka sayılarındaki değişkenliğe bağlı olarak il bazında sokağa çıkma yasağı uygulanma ihtimali bulunuyor.

Etiketler: sokağa çıkma yasağı, 6-7 haziran sokağa çıkma yasağı, covid19, sağlık bakanı fahrettin koca, pandemi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap