Hakan Uzan Lüks Telefon Markasını Satın Aldı


Teknonce > Teknoloji > Hakan Uzan Lüks Telefon Markasını Satın Aldı
Hakan Uzan Lüks Telefon Markasını Satın Aldı

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre firari ve kırmızı bültenle aranan iş adamı Hakan Uzan lüks telefon markası Vertu'yu satın aldı.

Haberini "Türk firari, akıllı telefon üreticisi Vertu'yu 50 milyon sterlin karşılığında satın aldı" başlığıyla sunan Telegraph gazetesi Hakan Uzan'ın sözcüsüyle konuşma fırsatı da buldu. Uzan'ın sözcüsü Vertu'nun akıllı telefon pazarında önemli bir yere sahip olduğunu ve Uzan'ların Vertu ekibiyle çalışmak için sabırsızlandığını söyledi.Dünya'nın en pahalı telefonlarını satan Vertu'nun ürünlerinin ortalama fiyatı 40 Bin Sterlin

Ürünlerini yalnızca sınırlı sayıda üreten Vertu özellikle altın kaplı tasarımlarıyla dikkat çeken bir firma. Dolayısıyla birçoğunuzun Vertu'nun adını daha önce hiç duymamış olması çok normal. Son derece pahalı ve sınırlı sayıda ürün çıkaran Vertu yalnızca zengin müşterilere hizmet veriyor. 

2000'li yıllarda küçülmeye giden Vertu'nun kurucusu Nokia 175 milyon Sterlin karşılığında Vertu'yu EQT adlı yatırım fonuna satmış, 2015'te ise şirketi Hong Kong merkezli Godin Holding almıştı. Ancak Vertu'nun mali tablosuna göre şirket 2014 yılında 110 milyon sterlinlik satışa rağmen 53 milyon sterlin zarar etti. Bunun üzerine tekrar alım tekliflerini değerlendiren şirket sahipleri Vertu'yu 50 milyon sterlin (227 milyon TL) karşılığında Uzan'ın Kıbrıs'taki şirketi Baferton Ltd.'ye sattı. 

Uzan Nokia ve Trump'la da Davalık

Uzan'lar 90'lı yıllarda Telsimi kurabilmek için Nokia ve Motorola'yla bir anlaşma yapıp fon aldı. İşler istedikleri gibi gitmeyince davalık olan Uzan ailesinin New York Mahkemeleri'ndeki davaları hala devam etmekte. 

Trump'la ise Trump Tower'daki bir daire yüzünden davalık olan Cem ve Hakan Uzan kardeşler Türkiye'de de dolandırıcılık suçundan davalık olmuşlardı. Uzan ailesi Türkiye'deki davalardan sonra Fransa'ya siyasi sığınmacı olarak  gitmişlerdi.

Mali durumu uzun süredir bir hayli çalkantılı olan Vertu'nun Hakan Uzan'ın dikkatini nereden çektiği ve ailenin niçin böyle bir yatırım yaptığı ise şimdilik merak konusu. Yeni sahiplerinin Vertu'nun kötü gidişini durdurup durduramayacağı ilerleyen zamanlarda şirketin ve ailenin atacağı adımlara bağlı.

Etiketler: Hakan Uzan, Vertu, altın kaplı telefon, dünyanın en pahalı telefonları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(2)

 1. Admin
  24.03.2017 18:07

  Birçok haber kaynağı ve ajans haberi doğruladı. Bizim yurt dışından edindiğimiz bilgiler de bu yönde. Haberimizi yurt dışı kaynaklardan araştırdıktan sonra sizlere sunduk. Sizler de google üzerinden yapacağınız aramalarla güvenilir birçok kaynağın haberi bu şekilde sunduğunu görebilirsiniz.

  Hasan
  24.03.2017 17:26

  Bu haber gerçek mi

Yorum Yap