Harezmi Kimdir? Harezmi'nin Eserleri Nelerdir?


Teknonce > Bilim > Harezmi Kimdir? Harezmi'nin Eserleri Nelerdir?
Harezmi Kimdir? Harezmi'nin Eserleri Nelerdir?

Cebiri kuran ve geliştiren bilim insanı Harezmi kimdir kısaca? Harezmi'nin hayatı. Hazrezmi'nin matematiğe katkıları ve Harezmi'nin eserleri nelerdir? Harezmi neyi bulmuştur?

Kısaca Harezmi'nin Hayatı. Harezmi Kimdir Kısaca?

780 yılında Özbekistan'ın Harezm kentinde dünyaya gelen Harezmi'nin tam adı Ebû Ca'fer Muhammed bin Mûsâ el-Hârizmî'dir. Harezm'de temel eğitimini tamamlayan müslüman bilim insanı, gençliğinin ilk zamanlarında Bağdat'ta önemli bilimsel çalışmalar yapıldığından haberdar olur. Kendisinin de bilime olan ilgisinden dolayı kendini geliştirmek ve çalışmalarını sürdürebilmek için Bağdat'a yerleşmeye karar verir.O dönemde bilimsel çalışmalara verdiği desteğiyle bilinen Abbasi halifesi Mem'un, Harezmi'nin yeteneklerinin farkına varınca onu himayesi altına alır ve Harezmi hayatındaki ilk resmi görevlerinden birine başlamış olur. Halife Mem'un kendisini Antik Mısır, Mezopotamya, Yunan ve Hint medeniyetlerine ait büyük eserlerin de içinde yer aldığı Bağdat Saray Kütüphanesi'nin idaresinde görevlendirilir.

Müslüman bilim insanı Harezmi 850 yılında Bağdat'ta hayatını kaybetmiştir. (Harezm'de dünyaya gelen bir diğer bilim insanı Biruni'nin hayatı, çalışmaları ve eserleri için tıklayın.)

Harezmi Neyi Bulmuştur? Harezmi'nin Matematiğe Katkıları

Harezmi'nin matematiğe en önemli katkısı, bir sayı olarak "0"ı ve bir bilinmeyen olarak "x"i kullanan ilk bilim insanı olmasıdır. Harezmi matematikte 0 ve x'i kullanan ilk bilim insanıdır.

Harezmi'nin matematik alanındaki çalışmaları, cebirin temelini oluşturur. Bir dönem yolculuk yaptığı Hindistan'da harfler yerine sayılarla işlem yapıldığını gören Harezmi, matematikte bu şekilde çalışmanın daha verimli olduğunu düşünerek bu sistemi geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya çalışmıştır. Bunun için Harezmi'nin yazdığı eser (Algoritmi de numero Indorum) Batı dünyasında da kabul görmüş ve 12. yüzyıldan sonra giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. 

Bunların yanında Harezmi'nin Hesab-ül Cebir vel-Mukabele adlı eseri, birinci ve ikinci dereceden denklemlerin ve çözümlerinin yer aldığı ilk eser olarak kabul edilir. Bundan dolayı da Harezmi, cebirin babası olarak da anılmaktadır.

Coğrafya ve astronomi alanlarında da çalışmaları bulunan Harezmi burada çok büyük bir buluşa imza atamasa da yol açıcı bilim insanlarından olmuştur. Harezmi, Nil nehrinin kaynağını gösteren bir harita çizmiş, dünyanın çevresi ve hacmi üzerine diğer müslüman bilim insanlarıyla ortak araştırmalar yapmış, saatler ve usturlaplar üzerine de çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.

Harezmi'nin Eserleri

- El- Kitab'ul Muhtasar fi'l Hesab'il Cebri ve'l Mukabele

- Kitab al-Muhtasar fil Hisab el-Hind

- El-Mesahat

- Zîc-ul Harezmî

- Kitab al-Amal bi'l Usturlab

- Kitab'ul Ruhname

- Kitab surat al-arz

- Kitab'ul Tarih

Etiketler: harezmi eserleri, harezmi kimdir kısaca, harezmi matematiğe katkıları, harezmi neyi bulmuştur, harezmi hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(7)

 1. csö nv fljgbnwrhr
  24.10.2019 20:08

  hayatımı kurtardınız

  Emrah
  07.05.2019 19:44

  Hata yapılmış

  GÖZE
  06.04.2019 20:32

  GÜZEL AMA KISA DEMİŞSİNİZ BİRAZ UZUN OLMUŞ

  Reflek Kaptan
  11.03.2019 20:37

  Helal olsun çok yardımcı oldunuz ®

  04.03.2019 20:21

  Begendim ama daha duzgun olabilirdi

  tarık geçim
  01.03.2019 18:20

  fena değil

  Kaptan
  17.12.2018 19:42

  Tesekkurler

Yorum Yap