Harici Depolama Birimleri Nelerdir?


Teknonce > Bilgisayar > Harici Depolama Birimleri Nelerdir?
Harici Depolama Birimleri Nelerdir?

Bilgisayar ve telefon gibi teknolojik cihazların, dahili depolamaları yetersiz kaldığında devreye giren harici depolama birimleri nelerdir? Bu haberimizde harici depolama birimlerini sizler için derledik.

Bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi cihazların resim, müzik, uygulama ve daha birçok dosyayı saklamak için dahili depolamaları vardır. Fakat teknolojik cihazlardaki gelişmelerden dolayı dahili depolama kapasitesi çoğu kullanıcı için yetersiz kalmakta. Bundan dolayı da harici depolama birimlerine yönelen kullanıcı sayısı da gün geçtikçe artıyor. İşte o harici depolama birimleri...

USB BellekUSB Bellekler, hem küçük boyutlu olması hem de hızlı olması sayesinde en çok kullanılan harici depolama birimlerinden biridir. USB belleklerin içerisinde resim, müzik vb. birçok dosyanızı saklayabilir ve istediğiniz zaman herhangi bir cihazdan verilerinize ulaşabilirsiniz. (USB bellekler ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.)

Harici Harddisk

Bilindiği üzere harddisk, bilgisayarların dahili depolama birimidir(Harddisk ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.). Harddiskler bilgisayar içerisinde yetersiz kaldıkları için aynı görünüme sahip olan harici harddiskler üretilmiştir. USB bağlantısı ile bilgisayara bağlanabilen harici harddisklerin depolama kapasiteleri USB belleklere göre daha yüksektir. Harici harddisklerde, bilgisayarınızdaki oyun, resim, müzik gibi tüm dosyaları saklayabilirsiniz. İstediğiniz cihazdan verilere erişebilir ve verileriniz üzerinde silme, düzenleme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

CD (Compact Disc)

1982 yılında Philips ve Sony ortaklığı ile icat edilen CD'ler diğer harici depolama birimlerine göre daha küçük depolama kapasitesine (700 MB) sahiptirler. Ayrıca içerisine atılan dosyaların silinmesine izin vermediği için çok yoğun bir kullanıma sahip değildir. Fakat bu dezavantajı gidermek için CD-RW'lar üretilmiştir. CD-RW'lar, CD ile aynı depolama kapasitesine sahip olmakla birlikte en önemli avantajı içerisindeki verilerin silinebilmesidir. Bu avantajı sayesinde içerisine atılan veriler silinebilir ve başka veriler yüklenebilir. Bundan dolayı da CD'den daha çok tercih edilmektedir.

DVD (Digital Versatile Disc)

Görünüm olarak CD ile aynı olan DVD'ler depolama kapasiteleri 4.7 GB'dır. Genellikle film depolamak için kullanılmaktadır. DVD-Video, DVD-Audio,  DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R ve DVD-RW olmak üzere 6 türü olsa da DVD olarak anılmaktadır.

Hafıza Kartları

Genellikle telefonlarda kullanılan bu depolama birimi, telefon içerisinde kendisine ayrılan kısma takılarak kullanılır. Yetersiz kaldığı noktalarda daha yüksek depolama kapasitesine sahip bir hafıza kartı ile değiştirmek ise oldukça basit bir işlem. Telefon dışında dizüstü bilgisayar, dijital kamera, mp3 çalar ve tablet gibi birçok teknolojik cihazda da bu harici depolama birimini kullanabilirsiniz.

Etiketler: harici depolama birimleri, harici depolama birimleri nelerdir, dahili depolama

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap