Hawking'e Göre İnsanoğlu Artık Dünya'yı Terk Etmeli!


Teknonce > Astronomi > Hawking'e Göre İnsanoğlu Artık Dünya'yı Terk Etmeli!
Hawking'e Göre İnsanoğlu Artık Dünya'yı Terk Etmeli!

Ünlü bilim insanı Stephan Hawking, uzay programında öncü olan ülkelerin çalışmalarını hızlandırmak zorunda olduğunu söyledi. Hawking'e göre Dünya'nın çok uzun bir ömrü kalmadı!

Norveç'teki Starmus Festivali'nde konuşan Stephen Hawking, uzayda ilerleme rekabetinin insanlığı yeniden bir ideal etrafında toplayacağının altını çizdi. İnsanoğlunun böyle bir amaç etrafında birleşmemesi halinde de sonunun yakın olduğunu belirten Hawking, önümüzdeki 10 yıl içinde Mars'a 30 yıl içinde de Ay'a bir üs kurulması gerektiğini vurguladı. Hawking'e göre uzaya yayılmak, insanlığın kaderini değiştirecek bir hareket olacak. İnsanlığın Dünya'yı terk etmesi gerektiğine olan inancını tekrar hatırlatan Hawking, iklim değişikliğine vurgu yaparak, Trump'ın politikalarını da eleştirdi. Hatırlanacağı gibi Trump, Paris sözleşmesinden çekilme planını duyurmuş ve iklim değişikliğiyle mücadele politikalarını askıya almıştı. Bu durumun Dünya'nın sonunu hızlandırmaktan başka bir şeye yaramayacağını vurgulayan Hawking, Dünya'nın iklim değişikliği sonucu yaşanılmaz hale gelebileceğini, bunun haricinde bir meteor çarpmasıyla insanlığın yok olabileceğini de açıkladı. 

Hawking'e göre insanlığın Dünya'daki yaşam alanı da her geçen gün daralıyor ve bundan sonra varoluşumuzun tek koşulu, diğer gezegenlere yayılmak. İnsanlığın artık başka Güneş Sistemleri de keşfedecek yetkinlikte olduğunu belirten Hawking, dış dünyalara yayılmanın insanlığı kurtaracak tek yol olduğuna vurgu yaptı. Buna dayanarak da insanlığın artık Dünya'yı terk etmesi gerektiğini savundu. 

Önceki haberlerimizde de duyurduğumuz gibi, Çin ve Avrupa uzay ajanslarının Ay'da bir üs kurma planları da devam ediyor. NASA, şimdilik Mars'a üs kurmaya odaklanmış olsa da, ilerleyen zamanlarda onlar da Ay'daki çalışmalara daha aktif şekilde katılabilir. 

Bunlara dayanarak Hawking, insanlığın Dünya'da bir geleceğinin kalmadığını ve bu çalışmaların birliktelik çerçevesinde daha da hızlandırılması gerektiğini savunuyor. Uzak dünyalara seyahat etmenin artık bilim kurgu olmadığını hatırlatan Hawking, uzay çalışmalarının bölünmüş olan insanlığı da yeniden bir araya getireceğini iddia etti. Açıkçası Hawking, varolabilmemiz için bundan başka da yolumuz olmadığını düşünüyor. 

Etiketler: stephan hawking, çin uzay ajansı, avrupa uzay ajansı, nasa, dünya, mars, güneş sistemi, iklim değişikliği, meteor çarpması, insanlığın uzaya yayılması

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap