Hedy Lamarr Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?


Teknonce > Bilim > Hedy Lamarr Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?
Hedy Lamarr Kimdir ve Neyi İcat Etmiştir?

Oyunculuğunun yanında mucit olarak da bilinen Hedy Lamarr kimdir? Hedy Lamarr neyi icat etmiştir? İşte Hedy Lamarr'ın icatları ve hayatı.

Hedy Lamarr Kimdir? Hedy Lamarr'ın Hayatı

Gerçek adı Hedwig Eva Maria Kiesler olan ve 9 Kasım 1914'te dünyaya gelen Hedy Lamarr Yahudi asıllı bir Avusturyalıdır. Ailenin tek çocuğu olan Hedy Lamar ailesiyle birlikte o dönemde Avrupa'daki nazi tehlikesinden Amerikaya kaçmayı başarmış ve kalan hayatlarını burada sürdürmüşlerdir. 1920'lerde sinema sektörüne giren Lamarr hayatının uzun bir bölümünü oyunculukla geçirdi. Birçok filmde rol alan Lamarr, bir filmde çıplak görüntü veren ilk kadın oyuncudur.Evlendikten sonra uygulamalı bilimlere ilgi duymaya başlayan Hedy Lamarr oyunculuk kariyerinden de sıkılınca bu alanda kendini hızla geliştirdi. 2. Dünya Savaşı'nda Nazi karşıtı güçlere yardım etme isteği bu alandaki çalışmalarını hızlandırdı. Nitekim çalışmaları sonucu yaptığı buluşlarla sadece sinema tarihine değil, bilim tarihine de adını yazdırmayı başardı.

Hayatı boyunca altı kere evlenip boşanan Hedy Lamarr 19 Ocak 2000'de Florida'da hayatını kaybetti. 

Hedy Lamarr Neyi İcat Etmiştir?

Hedy Lamarr, George Antheil ile birlikte yaptığı çalışmalar sonunda yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi için frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat etti. İlk önce bu icat kabul görmemiş olsa da daha sonradan birçok teknolojinin temelinde kullanılan bir buluş haline geldi. Wi-Fi, CDMA ve Bluetooth teknolojilerinin temelinde bu icat vardır. Bundan dolayı Hedy Lamarr Wi-Fi'nin mucidi olarak da bilinir.

Robotik teknolojinin kurucularından sayılan el Cezeri'nin hayatı ve çalışmaları için tıklayın.

Hala 2 nobel ödülüne sahip tek kadın bilim insanı olan Marie Curie'nin çalışmaları için tıklayın.

Etiketler: heyd lamarr kimdir, hedy lamarr hayatı, hedy lamarr icat

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(2)

 1. sude bakan
  16.01.2018 15:15

  bayıldım

  irem şeker
  14.01.2018 14:45

  sizi her yerde her zaman öneriyorum

Yorum Yap